Senior Network Infrastructure Administrator

Lublin, Hybrid HO model, lubelskie

Sopra Steria Polska Sp. z o.o.

Opis stanowiska pracy

Working Hours: Businees Hours + on-call

Language: English, French is welcome

Location: Katowice, Hybrid HO model

Remote work: 50-100%

The actions to be carried out are:

  • Network Infrastructure administration (2nd and 3rd level support)
  • Management of upgrades and backup of network devices
  • Remote troubleshooting and configuration of L2 and L3 network devices
  • Analysis and resolution of user and supervision incidents
  • Request fulfillment
  • Propose enhancements to existing infrastructure

Environment: Cisco Meraki, Aruba, Cisco, Huawei, Fortigate, Checkpoint, Juniper, F5, Motorola

Mandatory required skills:

  • Good knowledge of OSI model
  • Good knowledge of LAN, WAN, WLAN concepts - DNS, DHCP, Proxies, VPN, Firewall would be an asset
  • Experience in a large customer’s environment
  • Must have a proactive customer focused attitude to providing an IT service
  • Must have good French skills (written and especially oral communication) as well as English
  • Must be a team player within the team as well as working with other team such as system, application, etc.

What we offer:

  • interesting projects
  • private medical care
  • Benefit platform
  • possible group life insurance
  • co-financing for kindergarten or nursery
  • internal and external trainings, certifications and participation in conferences
  • foreign language courses
  • cool team

Jesteśmy francuską firmą z branży IT z siedzibą w Katowicach. Zatrudniamy ponad 1000 osób.... Wspieramy kilkudziesięciu klientów zarówno w obszarze Infrastructure Management (Monitoring, Service Desk, Back Office, Administracja 2 i 3 linii wsparcia, m.in. Windows, Linux, Virtualization, Cloud) oraz Apps Services (Java, .Net). Realizujemy zadania w językach: francuskim, niemieckim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, angielskim. Na osoby rozpoczynające swój rozwój w IT czeka pakiet szkoleń, które ułatwią pracę z narzędziami klienta. W firmie odnajdą się zarówno pasjonaci języków obcych, jak i specjaliści IT. Tworzymy międzynarodowe środowisko umożliwiające wymianę różnych doświadczeń zawodowych, wartości oraz kultur. Organizacja różnego rodzaju wydarzeń sportowych, charytatywnych, imprez oraz konkursów jest możliwa dzięki otwartości i zaangażowaniu naszych pracowników. Zapraszamy na naszą stronę www.soprasteria.pl, na Facebooka oraz Instagram: soprasteria_pl; #soprasteria_kato.   Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
19/09/2021
Pełny etat
Rodzaj umowy:
1
Min. doświadczenie:
Mniej niż 1 rok
Min. wykształcenie:
Średnie zawodowe
Praca IT - Hardware / Information Systems , Praca IT - Konsulting , Praca IT - Programowanie / Analizy , Praca IT - Kontrola jakości , Praca IT - Project Management