Senior IT Analyst

Gdańsk, pomorskie

ALTEN Polska

Opis stanowiska pracy

Your challenges
  • Take lead and drive requirement and analysis work that involve multiple stakeholders, to design sustainable and value adding KYC and FCP solutions
  • Perform data analysis and data modelling to support solution design
  • Elicit requirements (functional and non-functional) supported
    by established frameworks and tools
  • Secure requirements traceability during end-to-end development
  • Being responsible for requirements documentation and provide know-how throughout the entire software delivery value stream
  • Build contextual understanding of business processes on one hand and functional/technical knowhow of our solutions on the other.

Wymagania

Requirements
  • Experience in IT Analysis and Requirement Management
  • JIRA, Confluence, Splunk, App Dynamics, UML, BPMN, SQL experience is good to have
  • Good understanding of Agile development methodologies and Lean practices
We offer
  • Stable and long-term cooperation
  • A full-time contract with a benefit package
  • Certification and training opportunities
  • Possibility to choose type of contract (B2B also)
  • Relocation support & relocation package
  • Currently remote work, after pandemic from the office
  • Work in company with #GreatePlaceToWork Certificate

Do not hesitate and join our team!

During the pandemic, the recruitment process and work are both remote!

NOTICE: We kindly inform you that we will contact the selected people.

ALTEN Group jest obecny w 25 krajach na całym świecie i zatrudnia ponad 34.000 inżynierów i... specjalistów IT. Od 1988 roku pracownicy ALTEN tworzą zaawansowane systemy informatyczne i rozwiązania inżynieryjne dla znanych marek. Wdrażają innowacje w dziedzinie lotnictwa, kolei, pojazdów elektrycznych i autonomicznych, energii odnawialnej, finansów, medycyny a nawet rakiet kosmicznych. W Polsce Grupa ALTEN jest obecna od 2013 r. Oddziały są usytuowane w 7 miastach: Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Katowice i Jelenia Góra.
Dołącz do nas.

Let your talent shine. You grow, we grow!
  Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
27/07/2021
Pełny etat
Rodzaj umowy:
Na czas określony
1
Min. doświadczenie:
2 lata
Min. wykształcenie:
Wyższe licencjackie
Praca IT - Konsulting , Praca IT - Kontrola jakości , Praca IT - Programowanie / Analizy