Senior GL (RTR) Accountant with English

Poznan, wielkopolskie

Hays Accountancy Finance

Opis stanowiska pracy

Poznan
NR REF.: 1132577

Senior GL Accountant with Englishin Mars Finance Shared Service Centre

Location: Global Services in Poznań – convenient location in the city center.

Description of the role, as a Senior GL Accountant You will:
  • Perform accounting operations in Record To Report Area (General Accounting, Fixed Assets, Intercompany) with high quality and efficiency (daily and Period Close activities)
  • Identify, Analyze and Implement Process Improvements in operations, reports and KPIs
  • Partner with our Customer Business Units, maintaining regular communication to deliver KPIs, improvements, projects, acting as one team
  • Perform, analyze and design controls and reports for internal and external audit
  • Possibility to participate, lead or support projects in the area of Digitalization, Automation, and Analytics
  • Have possibility to participate in transitions of new units to our center, and other international projects

Candidate’s profile
  • University Degree preferred (especially within Finance and Accounting)
  • Knowledge of, and experience in core finance functional competencies (desired)
  • Problem Solving, Critical Thinking, Analytical Skills and Attention to Detail
  • Drive for results and pragmatic approach to getting things done
  • Ability to work effectively in teams
  • English language knowledge on advance level required
  • Open for short travel during process migration time (desired, not required)

In return, we offer:
  • Rewarding place to work, people-driven team
  • Possibility to participate in process migration
  • Opportunity to join international projects or develop new technologies
  • Full benefits package, incl. Life insurance, Medical plan, Multisport, Pension Plan
  • Flexible working hours and possibility to work from home
  • Attractive financial conditions with Business and Christmas bonus
  • Individual approach to career planning
  • Employee discount for company products
  • Convenient location in the city center of Poznań
  • Employee Referral Program
  • Mars Volunteer Program during working hours

Prezentacja firmy

WŁAŚCIWI LUDZIE NA WŁAŚCIWYCH STANOWISKACH
HAYS Poland jest firmą doradztwa... personalnego, należącą do międzynarodowej grupy HAYS plc, notowanej na giełdzie w Londynie i największej firmy rekrutacyjnej w Wielkiej Brytanii. Grupa posiada ponad 350 biur w 25 krajach na całym świecie, w których łącznie pracuje ponad 5 tysięcy specjalistów.

Polski oddział firmy istnieje od 2002 r. i systematycznie powiększa swój udział w rynku. Dywizja HAYS Accountancy & Finance składa się z zespołów: Finance, Financial Services, Banking oraz Legal.

HAYS Finance to grupa konsultantów, która może poszczycić się bogatą praktyką w zakresie: obsługi działów finansowych i księgowych przedsiębiorstw każdej branży. Współpracujemy z firmami prowadzącymi tzw. outsourcing księgowości, jak również z przedsiębiorstwami doradczymi, tzw. Big4, firmami doradztwa finansowego, a także strategicznego.

Należący do HAYS Accounatncy & Finance zespół Financial Services specjalizuje się w obsłudze przedsiębiorstw z sektora finansowego. Realizuje projekty na stanowiska specjalistyczne oraz średniego i wyższego szczebla zarządzania. Posiada bogate doświadczenie w prowadzeniu projektów dla domów maklerskich, towarzystw funduszy inwestycyjnych, towarzystw ubezpieczeniowych, firm leasingowych, faktoringowych i innych.

Zespół HAYS Banking współpracuje z najbardziej prestiżowymi bankami komercyjnymi oraz instytucjami finansowymi.

Grupa HAYS Legal specjalizuje się w rekrutacji prawników, adwokatów, radców prawnych oraz asystentów prawnych, nie tylko do kancelarii, ale również do firm na stanowisko in-house lawyer.
  Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
27/03/2020
Pełny etat
Rodzaj umowy:
1
Min. doświadczenie:
1 rok
Min. wykształcenie:
Policealne
Praca Finanse , Praca Administracja biurowa , Praca Audyt / księgowość / kontrola skarbowa