Senior Analyst, Trustee & Depositary

Wroclaw, dolnośląskie

Hays Accountancy Finance

Opis stanowiska pracy

Wroclaw
NR REF.: 1147590

Job Purpose:

  • Assists management in maintaining a comprehensive monitoring program and conducting a wide range of administrative and monitoring activities across both Custodians and Fund Managers (including their delegates).
  • Ensures the funds comply with regulatory and fund-specific documentation. Produces of Trustee reports for funds for each period and/or year-end. Assists in the preparation of reporting requirements for the Board of the Fund.
  • Assists in the investigation of pricing and other errors on the fund to satisfactory conclusion. Documents breaches/errors onto the breaches register.
  • Liaises with internal and external parties on issues pertaining to the funds as required.
  • Provides and participates in cross training with colleagues where necessary. Attends role relevant course when required.
  • Reviews and completes and number of administrative duties within the team.
  • Assist in any ad hoc tasks as requested.

Qualifications:

  • Third level qualification preferably in business/legal related / accounting / finance discipline.
  • Fluent in English
  • A good understanding of the background of various fund structures, legal rules and regulations.
  • A good understanding of the role of Administrator, Custodian/Prime Broker, Trustee/Depositary, and Investment Manager.

Essential Skills:

  • Analytical skills with the ability to identify and resolve issues to the satisfaction of clients
  • Interest in and a basic knowledge of financial markets
  • Ability to work in a team environment and also on one’s own initiative
  • Proactive, focused attitude towards work and an ability to consistently meet deadlines
  • Organisational, inter-personal and excellent communication skills
  • Ability to prioritise, multi-task and work under time pressure
  • Ability to focus on accuracy and timeliness

Essential Knowledge:

  • Prior Trustee & Depositary/ Fund administration experience is highly desirable.
  • 0-3 years of total work experience is preferred. Financial industry experience preferred.

Prezentacja firmy

WŁAŚCIWI LUDZIE NA WŁAŚCIWYCH STANOWISKACH
HAYS Poland jest firmą doradztwa... personalnego, należącą do międzynarodowej grupy HAYS plc, notowanej na giełdzie w Londynie i największej firmy rekrutacyjnej w Wielkiej Brytanii. Grupa posiada ponad 350 biur w 25 krajach na całym świecie, w których łącznie pracuje ponad 5 tysięcy specjalistów.

Polski oddział firmy istnieje od 2002 r. i systematycznie powiększa swój udział w rynku. Dywizja HAYS Accountancy & Finance składa się z zespołów: Finance, Financial Services, Banking oraz Legal.

HAYS Finance to grupa konsultantów, która może poszczycić się bogatą praktyką w zakresie: obsługi działów finansowych i księgowych przedsiębiorstw każdej branży. Współpracujemy z firmami prowadzącymi tzw. outsourcing księgowości, jak również z przedsiębiorstwami doradczymi, tzw. Big4, firmami doradztwa finansowego, a także strategicznego.

Należący do HAYS Accounatncy & Finance zespół Financial Services specjalizuje się w obsłudze przedsiębiorstw z sektora finansowego. Realizuje projekty na stanowiska specjalistyczne oraz średniego i wyższego szczebla zarządzania. Posiada bogate doświadczenie w prowadzeniu projektów dla domów maklerskich, towarzystw funduszy inwestycyjnych, towarzystw ubezpieczeniowych, firm leasingowych, faktoringowych i innych.

Zespół HAYS Banking współpracuje z najbardziej prestiżowymi bankami komercyjnymi oraz instytucjami finansowymi.

Grupa HAYS Legal specjalizuje się w rekrutacji prawników, adwokatów, radców prawnych oraz asystentów prawnych, nie tylko do kancelarii, ale również do firm na stanowisko in-house lawyer.
  Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
05/05/2021
Pełny etat
Rodzaj umowy:
1
Min. doświadczenie:
1 rok
Min. wykształcenie:
Policealne
Praca Bankowość , Praca Finanse , Praca Audyt / księgowość / kontrola skarbowa