SAP FI/CO Consultant - online recruitment

Poznań, wielkopolskie

Michael Page

Opis stanowiska pracy

This is an opportunity for SAP FI/CO Specialists who are willing to grow their career in a dynamic, new IT center and join a team of experts who are paying acute attention to the quality of the service.

Client Details

For the international company, which is well-known for its innovative approach and friendly working environment we are seeking to recruit experienced SAP FI/CO Specialist.

Description

  • Translating business requirements into functional solutions in the SAP system
  • Configuration and maintenance of existing SAP FI / CO systems
  • Implementation and development of new solutions for SAP financial applications and its testing
  • Migration of FI / CO related facilities in the context of international SAP implementations (LSMW)
  • Possibility to participate in SAP S/4 Hana implementation

Profile

  • Preferably University Degree related to Finance or IT
  • Fluent English written and spoken
  • At least 2 years of working experience in SAP FI/CO
  • Strong knowledge of SAP process and technical skills
  • Experience in implementation and development of financial applications
  • Project experience in SAP implementations preferably in international environment
  • Great communication skills

Job Offer

  • Opportunity to work and grow in an international and prestigious company
  • Attractive salary and benefit package
  • Well-developed induction program
  • Support in acquiring new certifications
  • International career opportunities

Światowy lider doradztwa personalnego, posiadający 164 biura w 34 krajach na całym... świecie. Ponad 35 lat doświadczenia pozwoliło nam wypracować skuteczne metody pracy oraz długą listę usatysfakcjonowanych Firm oraz Kandydatów. Nasi konsultanci zawsze posiadają doświadczenie biznesowe wyniesione z obszarów dla których rekrutują, znają środowisko oraz mechanizmy rządzące rynkiem. Połączenie wyspecjalizowanych konsultantów oraz globalnej bazy danych, sprawia, że działamy sprawnie i efektywnie, zawsze odpowiadając na potrzeby naszych Klientów.   Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
01/11/2020
Pełny etat
Rodzaj umowy:
1
Min. doświadczenie:
Bez doświadczenia
Min. wykształcenie:
Bez wykształcenia
Branża / kategoria:
Praca IT - ERP