RTR Senior Accountant

Łódź, łódzkie

Adecco Poland Sp. z o.o.

Opis stanowiska pracy

Responsibilities:

  • Ensure compliance with accounting principles of markets
  • Prepares and reviews ledgers/accounts to identify unusual items and selects the correct
  • procedure for action
  • Provides solution for accounting issues and completes corporation tax provision
  • calculations
  • Provides information and any accounting analysis to various parties as required to support
  • decision making
  • Preparation of audit deliverables and liaison with auditors

Requirements:

  • Part - qualified Accountant — ACCA / ACA (or local equivalent)
  • 2-3 years financial accounting experience
  • Experience on statutory accounts is an advantage
  • MS Office, incl. advanced Excel
  • SAP experience
  • Good communication skills
  • Detail oriented, highly structured, loyal
  • Fluent English

We offers:

  • Great international career opportunities within a leading global company
  • Opportunity to participate a new project
  • Strong probability to develop managerial skills
  • Competitive remuneration & benefits package
  • Work in a great team

Numer referencyjny: RTR/02/2019/DS

Adecco Poland Sp. z o.o. należy do międzynarodowej korporacji Adecco S.A. - światowego... lidera wśród firm doradztwa personalnego, który posiada 5600 placówek w 60 krajach. W Polsce działamy od 1994 roku. Swoją wiedzą i doświadczeniem służymy w ponad 30 lokalizacjach na terenie kraju. W 2013 roku pracę dzięki Adecco Poland znalazło ponad 26 000 osób. Adecco Poland Sp. z o.o. jest Agencją Zatrudnienia nr 364.   Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
17/03/2019
Pełny etat
Rodzaj umowy:
Na okres próbny
1
Min. doświadczenie:
1 rok
Min. wykształcenie:
Wyższe licencjackie
Praca Audyt / księgowość / kontrola skarbowa , Praca Bankowość , Praca Biuro / Dokumentacja