Opis stanowiska pracy

For our Client, an international manufacturing company (electronics), besed in Szczecin, we are looking for Candidates for the position of Quality Manager

Responsibilities:

  • Documentation and updating of existing and new documents and processes
  • Acting as the main point of contact for external and internal customer complaints
  • Analyzing quality issues and implement corrective and preventive measures to improve overall product and process quality and reduce error costs
  • Leading and overseeing the deployment and execution of quality policies, objectives and quality initiatives
  • Supporting and active participation in TEOA projects (improvement projects)
  • Coordination and ownership of all quality related activities
  • Managing of new product introduction in line with TE processes
  • Supporting Quality Management System maintenance as required
  • Achieving quality targets based on financial year goals and drive continuous improvement
  • Coordination and hosting of customer audits, inspections and customer visits for the site
  • Creating site specific quality documentation (e.g. inspection plans, work instructions and process descriptions, risk assessments FMEAs)
  • Ownership of site quality reporting and quality statistics
  • Providing training and functional leadership in the application of statistical methods and quality tools throughout the site
  • Managing and cooperation with Quality Engineers

Requirements:

  • University degree (engineering preferred),
  • 5 years’ experience in similar role, experience in similar industry and manufacturing factories,
  • Working knowledge of ISO9001 and group of ISO 14000 standards
  • Ability to lead, influence, and drive results in activities involving cross-functional teams
  • Able to build customer relationships and act as voice of the customer within the internal organization
  • Experience with problem solving tools (Six Sigma, 5W, etc )
  • Experience with relevant quality Standards & tools (8D, FMEA, SPC, QFD, DOE, )
  • SAP QM module experience required
  • Fluent in English both written and spoken,
  • Excellent interpersonal and communication skills,
  • Culturally sensitive

Offer:

  • Competitive Salary Package
  • Performance-Based Bonus Plans
  • Health and Wellness Incentives
  • Employee Stock Purchase Program
  • Community Outreach Programs / Charity Events
  • Employee Resource Groups

Antal jest liderem rekrutacji specjalistów i menedżerów oraz doradztwa HR. Marka obecna jest... w 35 krajach, w Polsce działa od 1996 roku. Biura w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu oraz Gdańsku prowadzą projekty w Polsce i za granicą, dla największych globalnych oraz lokalnych przedsiębiorstw z wszystkich sektorów gospodarki. Dzięki działaniu w 10 wyspecjalizowanych dywizjach, świetnie orientujemy się w aktualnych trendach branżowych. Precyzyjnie określamy specyfikę stanowiska, klasyfikując kluczowe umiejętności i niezbędne kwalifikacje. Naszą misją jest nie tylko znalezienie kandydata, którego kompetencje wpisują się w wymagania danego ogłoszenia, ale przede wszystkim stanowiska, spełniającego oczekiwania kandydata.

W Antal od zawsze cenimy ekspercką wiedzę, dlatego jako jedna z pierwszych firm rekrutacyjnych w Polsce zaczęliśmy działać w ramach wyspecjalizowanych dywizji. Branżowe ukierunkowanie naszych konsultantów sprawia, że są oni nie tylko skutecznymi rekruterami, ale także wykwalifikowanymi doradcami, posiadającymi unikalną wiedzę na temat nowoczesnych narzędzi oraz najnowszych trendów na rynku pracy.

Do każdego z projektów angażujemy indywidualnie dobrany zespół specjalistów Antal. Dzięki temu, jesteśmy w stanie zapewnić obsługę na najwyższym poziomie, gwarantującą osiągnięcie celu oraz satysfakcję z przeprowadzonych działań.
  Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
20/04/2021
Pełny etat
Rodzaj umowy:
1
Min. doświadczenie:
1 rok
Min. wykształcenie:
Średnie ogólnokształcące
Branża / kategoria:
Praca Inżynieria , Praca Instalacje / Utrzymanie / Serwis