QA Engineer

Gdynia, pomorskie

ALTEN Polska

Opis stanowiska pracy

Main tasks:

  • Evaluate user requirements in collaboration with product owners and software developers
  • Create detailed, comprehensive and well-structured test plans and test cases
  • Estimate, prioritize, plan and coordinate testing activities
  • Design, develop and execute automation scripts
  • Identify, record, document thoroughly and track bugs
  • Perform regression testing
  • Track quality assurance metrics

Wymagania

Main requirement:

  • 1+ years of relevant professional experience as QA Engineer
  • Solid knowledge of software QA methodologies, tools and processes
  • Solid experience with both white and black box testing
  • Solid experience with automated testing tools
  • Experience in writing clear, concise and comprehensive test plans and test cases
  • Knowledge of HTML/CSS and JavaScript is a big plus
  • Knowledge of Microsoft .NET development environment is a big plus

ALTEN Group jest obecny w 25 krajach na całym świecie i zatrudnia ponad 34.000 inżynierów i... specjalistów IT. Od 1988 roku pracownicy ALTEN tworzą zaawansowane systemy informatyczne i rozwiązania inżynieryjne dla znanych marek. Wdrażają innowacje w dziedzinie lotnictwa, kolei, pojazdów elektrycznych i autonomicznych, energii odnawialnej, finansów, medycyny a nawet rakiet kosmicznych. W Polsce Grupa ALTEN jest obecna od 2013 r. Oddziały są usytuowane w 7 miastach: Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Katowice i Jelenia Góra.
Dołącz do nas.

Let your talent shine. You grow, we grow!
  Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
16/05/2021
Pełny etat
Rodzaj umowy:
1
Min. doświadczenie:
1 rok
Min. wykształcenie:
Wyższe licencjackie
Branża / kategoria:
Praca IT - Kontrola jakości