Product Engineer

Zabrze, śląskie

Logstor Polska ENG

Opis stanowiska pracy

Main tasks

  • Designing details in Solidworks,
  • Creating assembly drawings and parametrical models,
  • Creating and developing part and assembly drawings basing on models,
  • Elaborating new constructions basing on customer demands,
  • Participating in product optimization projects.

Your qualifications

  • Education: higher technical degree,
  • Experience: at least 3 years of experience in construction programs (Solidworks, AutoCAD, etc.); using technical documentation; participation in production implementation projects,
  • Knowledge: material knowledge of steel, plastic and welded products,
  • Foreign languages: good knowledge of English; knowledge of German would be an advantage,
  • IT: SAP (would be an advantage), MS Office (including MS Excel, Word).

Your personal competences

  • Proactivity,
  • Flexibility,
  • Ability to work in a team and very good communication skills,
  • Goal orientation and ability to work under time pressure will be also substantial.

We offer you:

In return for your strong performance, LOGSTOR offers opportunities for professional and personal development in an exciting international and dynamic company. We operate on a friendly and informal basis and we are very serious about business success. You will be working in an organization with great opportunity to influence the further development of your job function.

Jesteśmy skandynawskim koncernem, będącym światowym liderem w produkcji systemów rur... preizolowanych dla ciepłownictwa. W Polsce zatrudniamy ponad 600 pracowników. W naszym zespole cenimy ludzi, zachęcamy ich do otwartości, szanujemy różnorodność i oczekujemy kreatywności.   Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
31/03/2019
Pełny etat
Rodzaj umowy:
Na okres próbny
1
Min. doświadczenie:
2 lata
Min. wykształcenie:
Wyższe inżynierskie
Praca Badania / Rozwój , Praca Grafika / Projektowanie , Praca Inżynieria