Performance Marketing Specialist

Wrocław, dolnośląskie

NBC Sp. z o.o.

Opis stanowiska pracy

We’re looking for an enthusiastic and motivated Performance Marketing Specialist to join the Marketing Team at NBC IT Outsourcing. As a member of our team, you will be generating B2B leads to support Foreign Sales, managing digital campaigns and measuring all online activities.

What will you do:

  • Manage, optimise and improve the B2B lead generating process on Western European markets
  • Search for new marketing channels and tactics to conduct digital experiments
  • Run digital campaigns on multiple channels (Google Ads, cold mailings, social media, content campaigns etc.)
  • Cooperate with a graphic designer to create advertising materials for marketing campaigns
  • Measure all activities undertaken to make conclusions and improvements
  • Analyse traffic at our website and own media using online analytics tools
  • Develop and implement SEO strategy

What should you have:

  • A least 3+ experience in performance marketing
  • Fluent English is a must (Polish not required)
  • Practical knowledge of SEM, SEO and PPC for B2B Marketing
  • Experience in using online marketing platforms (Google Ads, Facebook Ad Manager, LinkedIn Campaign Manager, Woodpecker) and analytics tools (Google Analytics, Hotjar)
  • Ability to analyse different-source data and make conclusions for further marketing activities
  • Good understanding of performance marketing metrics and KPIs
  • Have a results-oriented thinking style and courage to make marketing experiments
  • Experience in Marketing Automation Platforms is a plus
  • Experience in the IT Industry is a plus

What will you gain:

  • Competitive salary
  • Flexible forms of employment (job agreement or B2B contract)
  • Flexible working hours
  • Multisport card
  • Private health insurance package
  • Free English lessons
  • Training budget to develop your marketing skills

NBC jest polską firmą z ponad 11-letnim doświadczeniem w zakresie budowania zespołów i... outsourcingu IT. Zatrudniamy ponad 400 specjalistów w różnych branżach w polskich i zagranicznych projektach.
Naszym domyślnym modelem jest długoterminowa współpraca. Większość naszych pracowników to bardzo doświadczeni specjaliści (głównie Programiści i QA). Możecie spotkać nas m.in. na organizowanych przez nas meetupach technologicznych (ProMeet)!
  Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
30/03/2020
Pełny etat
Rodzaj umowy:
1
Min. doświadczenie:
Od 3 do 5 lat
Min. wykształcenie:
Wyższe licencjackie
Praca IT - Programowanie / Analizy , Praca IT - Project Management , Praca Internet / e-commerce , Praca Marketing / PR / Social Media