Multilingual Support Engineer (ENG/RUS/GER)

Wrocław, 50-049, dolnośląskie

ALTEN Polska

Opis stanowiska pracy

We are part of the international ALTEN Group, which brings together over 34,000 outstanding IT and Engineering specialists around the world. We currently are looking for a Multilingual Support Engineer who will join our team to support software solutions for automotive sector.

Wymagania

Main tasks

  • Supporting several IT systems
  • Direct contact with users and clients
  • Handling incoming requests via phone
  • Troubleshooting and resolving requests
  • Transfering and escalating requests to other support groups if needed
  • Informing and updating users about the progress of their requests

Requirements

  • Native proficiency in German
  • Proficiency in Russian
  • Very good command of English
  • Microsoft environment knowledge
  • Troubleshooting skills
  • General IT knowledge
  • Understanding of networking principals

Nice to have

  • Active Directory knowledge

We offer

  • Stable and long-term cooperation
  • Certification and training opportunities
  • Possibility to choose type of contract (B2B also)
  • Benefit package (MultiSport card, Medicover, MyBenefit)
  • Unlimited growth and development opportunity
  • Relocation support & relocation package

Do not hesitate and join our team!

Jesteśmy częścią ALTEN Group, skupiającej na całym świecie ponad 33 000 specjalistów z... dziedziny Inżynierii oraz IT. Realizujemy najbardziej innowacyjne projekty technologiczne dla branż: kosmicznej, lotniczej, motoryzacji, finansowej, bezpieczeństwa i obronności, medycznej, energetycznej oraz przemysłu kolejowego i morskiego. Tworzymy zespół pasjonatów technologii, którzy udowadniają, że ALTEN jest światowym liderem usług konsultingu inżynieryjno-technologicznego. Na co dzień bardzo ważna jest dla nas nieformalna, miła atmosfera. Zależy nam na dzieleniu się wiedzą, pomysłami i otwartością na innych.   Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
24/11/2019
Pełny etat
Rodzaj umowy:
1
Min. doświadczenie:
Mniej niż 1 rok
Min. wykształcenie:
Wyższe magisterskie
Branża / kategoria:
Praca IT - Konsulting