Mid-Senior Fullstack Developer (.NET, Vue.js)

Zdalnie lub Gdańsk, pomorskie

Cyclad Sp. z o.o.

Opis stanowiska pracy

Project information:

  • Location: Gdańsk, but remote work with occasional visits to the office also possible
  • Type of employment: contract of employment or B2B
  • Remuneration: up to: 18 000 PLN/gross/month or 1000 PLN/net/day + VAT
  • Level: Mid/ Senior
  • Type of project: creating microservices and tools around the new eCommerce engine using Azure cloud (Azure Dev/Ops, AKS, SQ, etc.)
  • Tech stack: C#, .NET Core, T-SQL, EF, Azure DevOps, Docker, Kubernetes, SonarQube, KeyVault, Elastic stack, Specflow
  • Project language: Polish and English
  • Contract length: Indefinite/ long-term
  • Start date: ASAP/ depending on candidate"s availability

Project scope:

  • Development and support of services and tools for and around e-commerce platform
  • Contenerization of solutions
  • Creating CI/CD on Azure DevOps
  • Creating Unit, Integration and Acceptance tests
  • Creating database designs
  • Creating and configuring infrastructure as a code

Requirements:

  • 3+ (mid) or 5+ (senior) years of experience in the object-oriented programming C#, ASP.NET, .NET Core
  • Experience in data storage technologies: SQL/NoSQL
  • Experience in frontend development using Vue.js framework
  • Experience in building CI/CD pipelines
  • Experience with cloud solutions will be a plus
  • Experience in writing solutions based on DDD architecture will be a plus
  • Good English skills, both written and spoken

We offer:

  • Full-time job agreement based on employment contract or b2b
  • Stable employment in a team creating solutions based on technical and methodology trends
  • We focus on development - you will get access to training platforms and budgets

Cyclad to międzynarodowa firma konsultingowa działająca w branży IT/ICT i dostarczająca... sprawdzonych rozwiązań w zakresie usług informatycznych, rekrutacji oraz outsourcingu kadr i projektów IT.

Zakres naszych usług obejmuje Outsourcing Kompetencyjny, Outsourcing IT, Usługi Rekrutacyjne, Poszukiwanie Pracowników oraz Software House, czyli dedykowane usługi programistyczne wspomagające każdą z obsługiwanych przez nas gałęzi biznesu. Nasza oferta dostępna jest również w modelu Nearshore / Offshore.

Specjalizujemy się w czterech dziedzinach: kompleksowej obsłudze infrastruktury IT, bezpieczeństwie informatycznym, programowaniu i rozwijaniu nowych technologii oraz w systemach ERP. Umiejętności naszych pracowników wykraczają jednak znacznie poza te ramy, dzięki czemu naszym Klientom umożliwiamy redukcję kosztów, dostęp do najnowocześniejszych technologii oraz usług najlepszych dostępnych na rynku specjalistów.

Misją Cyclad jest dostarczanie najwyższej jakości usług przy zachowaniu partnerskich relacji zarówno z naszymi Klientami, jak i pracownikami. Dlaczego? Ponieważ na sukces Cyclad składają się nie tylko nowoczesne technologie, ale przede wszystkim ludzie i ich zaangażowanie.
  Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
01/10/2021
Pełny etat
Rodzaj umowy:
1
Min. doświadczenie:
Od 3 do 5 lat
Min. wykształcenie:
Wyższe licencjackie
Branża / kategoria:
Praca IT - Konsulting , Praca IT - Programowanie / Analizy