Opis stanowiska pracy

Currently for our company based in Bytom we are looking for a Marketing Manager

Marketing/2/2020

Responsibilities:

  • building an internal marketing team;
  • developing and refining Open-E marketing strategy based on close cooperation with key stakeholders (CEO and VPs, managers of other departments);
  • supervising of creation and publishing various marketing materials for Open-E website, blog, forum, social media, newsletters, brochures, presentations and other;
  • taking care of marketing materials for fairs, technical trainings and other marketing activities;
  • coordinating of printed marketing materials and company merchandise (pens, gadgets, etc.) preparation as well as order;
  • maintaining accounts on freelancer portals (Upwork, Fiverr) in case of hiring third party contractors needs;
  • coordinating of translation services supplied by third party contractors;
  • preparing reports related to e.g. marketing activity KPI’s and quarterly goals;
  • conducting marketing research and gathering marketing data from the storage software market as well as top-rated industry news channels.

Requirements:

  • at least two years of experience as a Marketing Team Leader or Marketing Manager or Marketing Project Coordinator in IT/technical business;
  • experience in team management;
  • fluent in English and Polish;
  • a professional approach with proven ability to understand marketing concepts and process, including content, communications, digital, social and email strategies on B2B IT/software market;
  • strong copywriting, proofreading and text editing skills combined with highly developed attention to details and focus on high quality results;
  • strong written and verbal communication skills and the ability to present and negotiate effectively at all organizational levels;
  • eager to learn new technologies and features in storage software area;
  • flexible self-starter with strong organizational skills;
  • open-minded and positive attitude towards subordinated team and business partners.

Our offer:

  • permanent employment in software development company which:

o provides its own products;

o uses latest IT solutions,

o believes in agile thinking and team power;

  • internal product trainings and workshops;
  • private medical care – Medicover, additional insurance, Fit-sport card;
  • comfortable office with no “open-space” and free parking in easy to reach localization;
  • access to company’s kitchen full of tasty coffee and tea;
  • work-life balance attitude.

Interested? Let us get to know you by sending your English CV

Open-E Inc. jest międzynarodową firmą posiadającą siedziby w Polsce, Stanach... Zjednoczonych i Niemczech. Jesteśmy jednym z liderów na rynku programowych rozwiązań do scentralizowanego zarządzania danymi. Zajmujemy się rozwojem oprogramowania do zarządzania pamięciami masowymi opartym na IP. Wspiera ono gamę protokołów NAS, iSCSI, Fibre Channel czy Infiniband poprzez blokową lub plikową transmisje danych.

Z powodzeniem wykorzystujemy technologie związane ze środowiskiem Linux, a programujemy w oparciu o języki Python, PHP oraz C. Postępujemy zgodnie z zasadami metodyki SCRUM, dlatego dostarczane przez nas rozwiązania są dopasowane do oczekiwań rynku i przyjazne dla użytkowników.

Nasz zespół tworzą ludzie otwarci nie tylko na nieustanne poszerzanie umiejętności, ale i na dzielenie się wiedzą. Niezmiernie ważna jest dla nas współpraca i budowanie pozytywnej atmosfery pracy, dlatego cenimy zaangażowanie oraz poczucie humoru. Kandydaci do pracy w Open-E muszą być ponadto zmotywowanymi i chętnymi do pracy fachowcami, którzy mają talent i pasję do stawiania czoła codziennym zawodowym wyzwaniom.
  Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
04/10/2020
Pełny etat
Rodzaj umowy:
1
Min. doświadczenie:
2 lata
Min. wykształcenie:
Wyższe licencjackie
Praca Kadra zarządzająca , Praca Marketing / PR / Social Media , Praca Internet / e-commerce , Praca Top management