Dziękujemy za korzystanie z infoPraca. Data wydruku 20/02/2019.

Logistics Contract Manager

Zielona Góra, lubuskie

Michael Page

Opis stanowiska pracy

The Depot Manager is responsible for the overall performance of the depot of CV and AGCE parts

Responsibilities include:

  • 3PL Management

  • External Packaging Activities Management

Client Details

Our client is a global leader in its sector with presence in 180 countries across the world

Description

  • Manage outsourced warehouse management provider (3PL)

  • Deliver productivity and efficiency at its highest, by working closely with the 3PL and through continuous improvement in order to deliver "Best In Class" KPIs to dealer network through a strong Supply Chain

  • Deliver total quality of inventory integrity, by working closely with the 3PL

  • Monitor all the KPIs (Productivity; Quality: Bin denials, Error ratios, Inventory loss; Safety; Services ;...)

  • Produce monthly reporting on Parts Operations

  • Manage integration of new business in the Parts Operations

  • Manage process improvement initiatives and investment projects

  • Drive integration, alignment of Distribution Best Practices in Poland depot

  • Control cost, expenses, and headcount to ensure budget and targets defined

  • Coordination with Transport team to ensure the correct set up in terms of inbound, intra-plant and distribution activities

  • Manage administrative functions as per policy and procedures

  • Train, develop and motivate employees and 3PL to improve commitment, reduce turnover, and achieve quality metrics

Profile

  • Outstanding interpersonal and leadership skills.

  • Manage time effectively

  • Knowledge: warehousing, supply chain, inventory management, shipping and receiving procedures.

  • Experience in facilitation/coaching/training and managing an outsourced service provider

  • Good knowledge and skills of controlling operational costs

  • Project Management

  • Proficient in MS Office: Word, Excel & PowerPoint

  • Knowledge of operational tools especially those linked to warehouse Key Performance Indicators and Health & Safety

Job Offer

  • competitive salary
  • dynamic environment

Światowy lider doradztwa personalnego, posiadający 164 biura w 34 krajach na całym... świecie. Ponad 35 lat doświadczenia pozwoliło nam wypracować skuteczne metody pracy oraz długą listę usatysfakcjonowanych Firm oraz Kandydatów. Nasi konsultanci zawsze posiadają doświadczenie biznesowe wyniesione z obszarów dla których rekrutują, znają środowisko oraz mechanizmy rządzące rynkiem. Połączenie wyspecjalizowanych konsultantów oraz globalnej bazy danych, sprawia, że działamy sprawnie i efektywnie, zawsze odpowiadając na potrzeby naszych Klientów.   Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
19/12/2018
Pełny etat
Rodzaj umowy:
1
Min. doświadczenie:
Od 5 do 10 lat
Min. wykształcenie:
Bez wykształcenia
Branża / kategoria:
Praca Logistyka