Linux/Unix Administrator

Opole, Hybrid HO model, opolskie

Sopra Steria Polska Sp. z o.o.

Opis stanowiska pracy

Working Hours: Businees Hours + on-call

Language: English

Location: Katowice, Hybrid HO model

Remote work: 50-100%

Technologies and tools we use:

  • AIX (5.3/6.1/7.1)
  • PowerHA
  • VIO
  • NPIV/vSCSI
  • HMC
  • NIM
  • Multipathing (EMC/Hitachi)
  • LINUX distributions (Red Hat, CentOS, SUSE and others)
  • Ansible or other automation tools
  • Spacewalk/Satellite
  • IPA
  • Vmware Vcenter
  • Microsoft Azure
  • AWS
  • Zabbix
  • Bash, Yaml, Python

Skills and experience we require :

  • Experience in Linux/AIX system administration necessary (including remote OS installation, updates/upgrades, configuration, patching, utilities, scripting, networking, multipathing, monitoring/system log checks, resource management, user management, diagnosing software & hardware issues), experience in implementing automation / service improvement projects welcome
  • Scripting skills
  • ITIL knowledge
  • Scrum/Agile knowledge welcome
  • Good analytical and problem solving skills to troubleshoot systems problems
  • Pro-active approach in delivering the system support services

Tasks we do on a daily basis:

  • Providing 2nd and 3rd level support of our customers' infrastructures, dealing with requests and changes as well as incidents
  • Performing troubleshooting and quick-response corrective actions on customers' infrastructures to ensure uninterrupted service for high availability environments
  • Implementing complex infrastructure monitoring solutions and tuning them to suit our needs
  • Using automation tools or scripting languages to automate processes and maintain the customers' environment limiting repetitive tasks
  • Patching actions (OS/VIOS/HMC/Firmware), remediation of discovered security vulnerabilities, access and authentication management, creating new environments for our customers
  • Modifying operating system configuration and maintaining server services
  • Opening hardware calls and cooperation with 3rd party providers to resolve hardware issues
  • Generating and maintaining documentation

What we offer:

  • interesting projects
  • private medical care
  • Benefit platform
  • possible group life insurance
  • co-financing for kindergarten or nursery
  • internal and external trainings, certifications and participation in conferences
  • foreign language courses
  • cool team

Jesteśmy francuską firmą z branży IT z siedzibą w Katowicach. Zatrudniamy ponad 1000 osób.... Wspieramy kilkudziesięciu klientów zarówno w obszarze Infrastructure Management (Monitoring, Service Desk, Back Office, Administracja 2 i 3 linii wsparcia, m.in. Windows, Linux, Virtualization, Cloud) oraz Apps Services (Java, .Net). Realizujemy zadania w językach: francuskim, niemieckim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, angielskim. Na osoby rozpoczynające swój rozwój w IT czeka pakiet szkoleń, które ułatwią pracę z narzędziami klienta. W firmie odnajdą się zarówno pasjonaci języków obcych, jak i specjaliści IT. Tworzymy międzynarodowe środowisko umożliwiające wymianę różnych doświadczeń zawodowych, wartości oraz kultur. Organizacja różnego rodzaju wydarzeń sportowych, charytatywnych, imprez oraz konkursów jest możliwa dzięki otwartości i zaangażowaniu naszych pracowników. Zapraszamy na naszą stronę www.soprasteria.pl, na Facebooka oraz Instagram: soprasteria_pl; #soprasteria_kato.   Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
19/09/2021
Pełny etat
Rodzaj umowy:
1
Min. doświadczenie:
Mniej niż 1 rok
Min. wykształcenie:
Średnie zawodowe
Praca IT - Hardware / Information Systems , Praca IT - Konsulting , Praca IT - Programowanie / Analizy , Praca IT - Kontrola jakości , Praca IT - Project Management