Opis stanowiska pracy

For our client we are looking for Key Account Manager, a candidate will take care of important clients from Modern trade Do It Yourself Sales Channel and will be a member of market sales team.

Client Details

Our client is a global supplier of paints & coatings. They are cooperating with customers in industrial, transportation, consumer products, and construction markets and aftermarkets.

Description

Key Account Manager will be responsible for:

  • productive long term relationships with customers,
  • creating long term strategies with the clients,
  • act as a main contact for existing and new customers,
  • reaching sales targets,
  • implementing a global & local sales strategy,
  • preparing volume forecasts and plans,
  • closely cooperating with other departments (global sales structure, marketing, trade marketing, supply chain, digital, customer service, business analytics),
  • develop plans to build-up distribution and follow-up to achieve timely& effective implementation,
  • develop in-store visibility plans in coordination with Category Management and follow-up to achieve timely & effective implementation,
  • initiate & develop annual account plans as per the strategy & guidelines set and agreed with direct management,
  • play a leading role in steering Key Account Management with aim improve our Share of Wallet vs. competitors
  • and to amplify impact of product visibility on consumers.

Profile

* 5 years minimum Sales experience in CPG industry preferably paints, cosmetics, detergents, food, beverages.
* Experience in modern trade is a must,
* E-commerce experience will be an advantage,
* Strong communication and presentation skills,
* Strong skills in Microsoft Office, mainly Excel, Word, Power Point and Microsoft Outlook.
* Sales and goals oriented personality
* Creativity in binding offline & online promotional initiatives

Job Offer

  • Permanent employment contract
  • Friendly environment
  • Home office
  • Private medical health care
  • Convenient office location

Światowy lider doradztwa personalnego, posiadający 164 biura w 34 krajach na całym... świecie. Ponad 35 lat doświadczenia pozwoliło nam wypracować skuteczne metody pracy oraz długą listę usatysfakcjonowanych Firm oraz Kandydatów. Nasi konsultanci zawsze posiadają doświadczenie biznesowe wyniesione z obszarów dla których rekrutują, znają środowisko oraz mechanizmy rządzące rynkiem. Połączenie wyspecjalizowanych konsultantów oraz globalnej bazy danych, sprawia, że działamy sprawnie i efektywnie, zawsze odpowiadając na potrzeby naszych Klientów.   Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
18/09/2020
Pełny etat
Rodzaj umowy:
1
Min. doświadczenie:
Od 5 do 10 lat
Min. wykształcenie:
Bez wykształcenia
Branża / kategoria:
Praca Sprzedaż - Account Management