JavaScript Engineer

Poznań, wielkopolskie

Cyclad Sp. z o.o.

Opis stanowiska pracy

Job specification:

  • Industry: Cyber Security, Financial Crime, Communications Intelligence, and Digital Transformation
  • Type of project: New release of the UI platform
  • Location: Poznań (Malta)
  • Remote work: 4 days/month, after trial period
  • Project language: English/Polish
  • Team: mostly in Poznań and UK working in SCRUM
  • Remuneration: 60-90 PLN/H + VAT
  • Assignment start: ASAP

Project scope:

  • Work as part of an agile development team in our product engineering group
  • Design and develop key features of the JavaScript UI platform
  • Introduce new technologies and improve existing code
  • Collaborate with other teams in design workshops
  • Take full responsibility for test-driven development and work effectively with QA
  • Improve practices and design principles
  • Support application and client delivery teams

Competence demands:

  • English level B2 or higher
  • Frontend Development - JavaScript (ES6), Node.js, HTML5, Polyfillis, CSS, SASS, JSON
  • Frameworks - React, Redux, jQuery
  • Other: Webpack, ESLint, Babel, Typechecking (TypeScripr or Flow)
  • Proven ability to troubleshoot and resolve issues across browsers
  • Fully assess the impact of changes on existing product code
  • Bachelor’s degree in Computer Science or equivalent

Nice to have:

  • Programming Languages - Java
  • Technologies - Datatablets, Highcharts, Struts, Bootstrap
  • Databases - Oracle, PostgreSQL (or other relational databases), SQL
  • Test Driven Development - WebdriverIO or similar UI testing tool, JUnit
  • Application Servers - JBoss, WebSphere or WebLogic

We offer:

  • Stable long-term cooperation based on employment contract or B2B
  • Perks including among others medical care, Multisport card and possibility to participate in interesting events
  • Challenging work in a thought international environment and a great potential for personal development
  • Cooperation and possibility to exchange knowledge with a team of professionals from a global consulting company
  • Super comfortable, creative space
  • Annual remuneration upgrade based on performance
  • High career advancement opportunities

Cyclad to międzynarodowa firma konsultingowa działająca w branży IT/ICT i dostarczająca... sprawdzonych rozwiązań w zakresie usług informatycznych, rekrutacji oraz outsourcingu kadr i projektów IT.

Zakres naszych usług obejmuje Outsourcing Kompetencyjny, Outsourcing IT, Usługi Rekrutacyjne, Poszukiwanie Pracowników oraz Software House, czyli dedykowane usługi programistyczne wspomagające każdą z obsługiwanych przez nas gałęzi biznesu. Nasza oferta dostępna jest również w modelu Nearshore / Offshore.

Specjalizujemy się w czterech dziedzinach: kompleksowej obsłudze infrastruktury IT, bezpieczeństwie informatycznym, programowaniu i rozwijaniu nowych technologii oraz w systemach ERP. Umiejętności naszych pracowników wykraczają jednak znacznie poza te ramy, dzięki czemu naszym Klientom umożliwiamy redukcję kosztów, dostęp do najnowocześniejszych technologii oraz usług najlepszych dostępnych na rynku specjalistów.

Misją Cyclad jest dostarczanie najwyższej jakości usług przy zachowaniu partnerskich relacji zarówno z naszymi Klientami, jak i pracownikami. Dlaczego? Ponieważ na sukces Cyclad składają się nie tylko nowoczesne technologie, ale przede wszystkim ludzie i ich zaangażowanie.
  Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
29/11/2019
Pełny etat
Rodzaj umowy:
1
Min. doświadczenie:
2 lata
Min. wykształcenie:
Wyższe licencjackie
Branża / kategoria:
Praca IT - Programowanie / Analizy