Dziękujemy za korzystanie z infoPraca. Data wydruku 23/05/2018.

Java Developer

Wrocław, dolnośląskie

Grafton Recruitment Polska Sp. z o.o.

Opis stanowiska pracy

DESCRIPTION
For our Client – global consulting company we are looking for Java Engineers.
The successful Candidate will join the team making direct impact to the insurance sector;

The main area of responsibilities are:
  • contribute the implementation of a large project for external clients - build new user interfaces and intergrate them with Guidewire platform,
  • taking part in customization of the existing software and be able to solve many complex technical problems,
  • developing new functionalities to meet the client's requirements,
  • building and maintaining relationships with the clients,
  • being part of an international group of developers and also have a change to take part in business trips (from time to time);

REQUIREMENTS
  • 2 or more years of experience with JEE (back-end programming),
  • Experience in Web Services, SQL, ANT
  • Good knowledge about Spring and Hibernate,
  • Being familiar with Scrum methodology,
  • Experience with Maven,
  • Excellent English language - both oral and written;

BENEFITS
  • stable employment contract with a very attractive salary,
  • possibility to work with the newest technologies,
  • many internal trainings during first months of work,
  • Guidewire certification,
  • attractive benefit package: medical and group insurance, Multisport card, fresh fruits and juices for everyone,
  • business trips.

Reference number: 5-10-42962/IP

Grafton Recruitment jest irlandzką firmą rekrutacyjną założoną w 1982 r. Od tego czasu... Grafton notuje stały wzrost i posiada obecnie 80 oddziałów w 19 krajach (m.in. Wielkiej Brytanii , Polsce, Czechach, Portugalii, Chile, na Węgrzech).
Na polskim rynku działamy już od 1997 roku i wciąż się rozwijamy. Poszukujemy specjalistów z wielu dziedzin (m.in. Sprzedaży, Marketingu, Inżynierii, IT, Finansów, Prawa, HR).
  Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
23/02/2017
Pełny etat
Rodzaj umowy:
1
Min. doświadczenie:
Od 3 do 5 lat
Min. wykształcenie:
Wyższe magisterskie
Branża / kategoria:
Praca IT - Hardware / Information Systems