Dziękujemy za korzystanie z infoPraca. Data wydruku 23/10/2018.

IT Service Operations Manager with German

Poznań, wielkopolskie

HAYS IT & Telecom

Opis stanowiska pracy

Poznań
NR REF.: 1105402

For our client, Europe’s leading independent provider of IT infrastructure services located in PoznaÅ„, we are currently searching for an experienced, innovative and passionate people, interested in position of IT Service Operations Manager.

Company: Computacenter

Responsibilities:
  • responsibility for the individual service strategy and technical responsibility for IT operations team
  • responsibility for entire lifecycle of IT services (starting at service design up to continuous quality management)
  • people management - developing and leading a team

Qualifications:
  • strong, professional experience in delivering on site services in an IT environment
  • practical and theoretical knowledge of ITIL
  • in-depth knowledge of project management
  • solid experience in team management
  • understanding of commercials, contracts, customer interaction and service delivery
  • fluent German language is a must
  • willingness to share knowledge with the team

We offer:
  • variety of additional services, depending on the situation, from family service or health training to the income-related subsidy for childcare
  • individual development measures
  • training in Germany or Great Britain

Dywizja skupia się na kompleksowej obsłudze firm z sektora telekomunikacji oraz... technologii informatycznych. Nasza oferta usług rekrutacyjnych skierowana jest przede wszystkim do producentów oprogramowania i rozwiązań hardware'owych, integratorów, firm świadczących usługi informatyczne, call center oraz operatorów i dostawców usług telekomunikacyjnych. Obsługujemy również działy IT w firmach, m.in. z branży finansowej,produkcyjnej i FMCG.
Prowadzimy rekrutację na wymagające stanowiska specjalistyczne i kierownicze. Nasza praca oparta jest na branżowym doświadczeniu konsultantów oraz dogłębnej i aktualnej wiedzy o rynku pracy w sektorze informatycznym i telekomunikacyjnym. Bogata sieć kontaktów z najlepszymi specjalistami w dziedzinie IT i telekomunikacji pozwala nam prowadzić rekrutację nawet z dnia na dzień.
Realizując usługi dla naszych Klientów, koncentrujemy się na dostosowaniu usługi do rzeczywistych potrzeb Klienta i przedstawieniu najlepszych kandydatów na dane stanowisko.
FINDING THE PEOPLE WHO MAKE A DIFFERENCE
  Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
19/07/2018
Pełny etat
Rodzaj umowy:
1
Min. doświadczenie:
1 rok
Min. wykształcenie:
Policealne
Branża / kategoria:
Praca IT - Programowanie / Analizy