HR Support Specialist with German

Poznań, wielkopolskie

Michael Page

Opis stanowiska pracy

We are looking for an HR Support Specialist with German who will be responsible for supporting employees in all HR related topics.

Client Details

For our client, an international and recognizable organisation that operates among others in the healthcare segment, we are looking for HR specialists who want to take up new professional challenges within the structures of the new HR Hub

Description

  • Working as part of a large HR Team to support all day to day queries across multiple functions, locations and countries
  • Management of end-to-end cases according to established ways of working,
  • Handing inquiries from employees via chat, email or phone
  • Evaluating received queries, supporting the resolution of incoming cases and dispatching cases that require deep subject matter expertise to the responsible teams

Profile

  • Higher education
  • Pro-active hands-on, solution driven mentality, with attention to detail
  • Fluency in English and German is a must
  • Minimum 1 year of experience in a similar role
  • Knowledge of Workday, ServiceNow or other HR systems would be an asset
  • Strong interpersonal skills
  • Flexibility and multitasking
  • Customer service-based mindset
  • Good attention to detail

Job Offer

  • Steady employment in a stable international company
  • Private healthcare
  • Life insurance
  • Annual bonus
  • Pension plan
  • Holiday benefit
  • Sports card

Światowy lider doradztwa personalnego, posiadający 164 biura w 34 krajach na całym... świecie. Ponad 35 lat doświadczenia pozwoliło nam wypracować skuteczne metody pracy oraz długą listę usatysfakcjonowanych Firm oraz Kandydatów. Nasi konsultanci zawsze posiadają doświadczenie biznesowe wyniesione z obszarów dla których rekrutują, znają środowisko oraz mechanizmy rządzące rynkiem. Połączenie wyspecjalizowanych konsultantów oraz globalnej bazy danych, sprawia, że działamy sprawnie i efektywnie, zawsze odpowiadając na potrzeby naszych Klientów.   Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
13/05/2021
Pełny etat
Rodzaj umowy:
1
Min. doświadczenie:
1 rok
Min. wykształcenie:
Bez wykształcenia
Branża / kategoria:
Praca HR / Kadry / Rekrutacja