HR Manager

Gorzów Wielkopolski, lubuskie

Devire

Opis stanowiska pracy

Devire (agencja pracy tymczasowej, numer certyfikatu 3260) to międzynarodowa firma rekrutacyjna, założona w Londynie w 1987 roku. Od 30 lat reprezentujemy wiodących pracodawców na rynku europejskim prowadząc dla nich kompleksowe projekty poszukiwań menedżerów i wyspecjalizowanej kadry. Poza rekrutacją świadczymy usługi Outsourcingu IT, Pracy Tymczasowej oraz Doradztwa HR. Nasze biura, zlokalizowane są w Polsce, Niemczech oraz Czechach.

Our Client is a part of the world's most international businesses from the FMCG sector, specializing in the production of household cleaning products and chemistry. Currently, we are looking for a Candidate on the position of HR Manager

You will be responsible for:

  • Ensuring consistent application of HR policies / procedures and local laws and practices,
  • Execution of HR programs and processes,
  • Supporting team members within the manufacturing plant or location to drive and implement HR strategies and initiatives that align with the business need
  • Assisting in communicating HR roles, services, and capabilities to colleagues and resolving HR operational issues
  • Leading change management programs and initiatives
  • Full cycle recruitment process for Production roles
  • Supporting the non-production Talent Acquisition Process and onboarding
  • Together with HRBP providing proactive guidance, communications, and HR generalist support to employees within a respective manufacturing plant and/or site

Our Client offers:

  • Attractive salary based on a contract of employment
  • Working for a leading corporation with a stable market position
  • Possibility to work in an international environment
  • Benefits package

Main requirements:

  • Knowledge of general HR policies, procedures, and HR leading practices and applicable laws / regulations in country of employment
  • At least 5 years of HR generalist experience and/or related fields
  • Experience with Performance Management, Talent Management, Employee Relations, Labor Relations, Compensation programs and HR laws and regulations
  • Demonstrated skills in leadership, integration, facilitation, and complex problem solving
  • Knowledge of HR Systems
  • Previous experience in a manufacturing environment preferred

  Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
01/10/2020
Pełny etat
Rodzaj umowy:
1
Min. doświadczenie:
Bez doświadczenia
Min. wykształcenie:
Wyższe inżynierskie
Branża / kategoria:
Praca Nauka / Edukacja / Szkolenia