Hardware Engineer

Sosnowiec, śląskie

ALTEN Polska

Opis stanowiska pracy

Main tasks:

  • HW development (Schematics, electrical simulations)
  • HW debugging including EMC
  • Starting up of first electronics proto samples

Wymagania

Requirements:

  • Profound knowledge in hardware development
  • Knowledge of simulation methods and tools
  • Knowledge of using schematic tools
  • Knowledge of layout practices, guidelines and tools
  • Knowledge of electronic manufacturing processes
  • Knowledge of development process
  • Knowledge of relevant issue tracking systems
  • Knowledge of relevant metrics
  • Knowledge of SW Integration strategies
  • Knowledge of Defect Management procedures and tools established in AL and in the project
  • Knowledge of used Configuration Management and Change Request Management tools

We offer:

  • Stable and long-term cooperation
  • Certification and training opportunities
  • Possibility to choose type of contract (B2B also)
  • Benefit package (MultiSport card, Medicover, MyBenefit)
  • Unlimited growth and development opportunity
  • Relocation support & relocation package

Jesteśmy częścią ALTEN Group, skupiającej na całym świecie ponad 33 000 specjalistów z... dziedziny Inżynierii oraz IT. Realizujemy najbardziej innowacyjne projekty technologiczne dla branż: kosmicznej, lotniczej, motoryzacji, finansowej, bezpieczeństwa i obronności, medycznej, energetycznej oraz przemysłu kolejowego i morskiego. Tworzymy zespół pasjonatów technologii, którzy udowadniają, że ALTEN jest światowym liderem usług konsultingu inżynieryjno-technologicznego. Na co dzień bardzo ważna jest dla nas nieformalna, miła atmosfera. Zależy nam na dzieleniu się wiedzą, pomysłami i otwartością na innych.  Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
11/01/2021
Pełny etat
Rodzaj umowy:
1
Min. doświadczenie:
2 lata
Min. wykształcenie:
Wyższe inżynierskie
Branża / kategoria:
Praca Elektronika / Telekomunikacja , Praca Inżynieria