Group Manager in Model Development team

Wroclaw, dolnośląskie

Hays Accountancy Finance

Opis stanowiska pracy

Wroclaw
NR REF.: 1145697

For our client - global investment banking corporation - we are looking for Data Scientist experienced in Risk Model Development and people management to join our Model Development team located in Wrocław as a Group Manager.

Duties:
• Market Risk Modeling and Pricing of a wide variety of financial asset classes, PFE and VaR calculations for counterparty credit limit
• Perform backtesting, benchmarking for the current model and design and implement new adhoc stress tests to capture micro-macroeconomic market dynamic
• Communicating with trading desks and legal department to understand the business and legal aspects of the trades that could impact in risk aggregation,
• Interact with technology for market data standard and model integration, and also model risk management group for timely delivery of model maintenance
• Lead and manage resources for Risk and Compliance Global Centers to enable the success of the department by:
- managing resources through active management (hold regular one-on-ones), developing our resources (support training goals) and engaging the team (build talent, onboard, recruit)
- communicating with peers and management regularly to proactively surface issues, identify opportunities and escalate when necessary
- conducting responsibilities of the Local Manager in a manner that build a sense of community
- execute on administration within R&C or Corporate guidelines

Requirements:
• Ph.D. or Master’s degree in mathematics, physics, engineering, or other quantitative field is a plus, but not an absolute requirement.
Essential experience/skills:
• Strong quantitative background and creative problem solving skills with an ability to describe complex systems in simple terms.
• Previous experience in a team lead position or people manager’s role
• Advanced experience in programming languages (Python, C/C++, R, MATLAB)
• Ability to work in a high-pressure environment and a good team player.
• Must be extremely focused, detail oriented, results oriented and highly productive.
• Prior experience of financial products such as RMBS/CMBS/ABS is a plus.
• Excellent communication and writing skills.

What we offer:
• Full time contract of employment
• City Centre locations close to main railway station and flexible working arrangements
• Flexible benefits package, including life and medical insurance, health screening, fitness discount programme, employee assistance program
• Award-winning Wellbeing Program supporting you with your unique health and wellbeing needs
• Pension scheme
• On-site childcare and a parental buddy programme
• Exciting opportunities for career and global mobility
• Diverse and inclusive environment
• Employee Referral Program
• Recognition programmes
• A multitude of opportunities to get involved in charity projects and Employee Resource Groups (ERGs)

Prezentacja firmy

WŁAŚCIWI LUDZIE NA WŁAŚCIWYCH STANOWISKACH
HAYS Poland jest firmą doradztwa... personalnego, należącą do międzynarodowej grupy HAYS plc, notowanej na giełdzie w Londynie i największej firmy rekrutacyjnej w Wielkiej Brytanii. Grupa posiada ponad 350 biur w 25 krajach na całym świecie, w których łącznie pracuje ponad 5 tysięcy specjalistów.

Polski oddział firmy istnieje od 2002 r. i systematycznie powiększa swój udział w rynku. Dywizja HAYS Accountancy & Finance składa się z zespołów: Finance, Financial Services, Banking oraz Legal.

HAYS Finance to grupa konsultantów, która może poszczycić się bogatą praktyką w zakresie: obsługi działów finansowych i księgowych przedsiębiorstw każdej branży. Współpracujemy z firmami prowadzącymi tzw. outsourcing księgowości, jak również z przedsiębiorstwami doradczymi, tzw. Big4, firmami doradztwa finansowego, a także strategicznego.

Należący do HAYS Accounatncy & Finance zespół Financial Services specjalizuje się w obsłudze przedsiębiorstw z sektora finansowego. Realizuje projekty na stanowiska specjalistyczne oraz średniego i wyższego szczebla zarządzania. Posiada bogate doświadczenie w prowadzeniu projektów dla domów maklerskich, towarzystw funduszy inwestycyjnych, towarzystw ubezpieczeniowych, firm leasingowych, faktoringowych i innych.

Zespół HAYS Banking współpracuje z najbardziej prestiżowymi bankami komercyjnymi oraz instytucjami finansowymi.

Grupa HAYS Legal specjalizuje się w rekrutacji prawników, adwokatów, radców prawnych oraz asystentów prawnych, nie tylko do kancelarii, ale również do firm na stanowisko in-house lawyer.
  Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
22/04/2021
Pełny etat
Rodzaj umowy:
1
Min. doświadczenie:
1 rok
Min. wykształcenie:
Policealne
Praca Bankowość , Praca Finanse , Praca Audyt / księgowość / kontrola skarbowa