GDPR Program PMO Consulting

Villeneuve Loubet, zagranica

Cyclad Sp. z o.o.

Opis stanowiska pracy

Project information:

  • Industry: Travel - Airlines
  • Type of project: Consulting, GDPR Implementation
  • Location: Villeneuve Loubet (06)
  • Project language: French / English
  • Project duration: Indefinite

Job specification:

  • PMO consulting expertise to ensure the operational monitoring, planning and reporting of the GDPR program
  • Ensure meetings organization (planning, minutes, agenda, presentation...)
  • Follow-up on actions
  • Produce monthly dashboard
  • Assist in management and improvement of the program (KPI, tools, governance...)
  • Maintain risk and issue logs, document change control records
  • Support effective communication mechanisms between the project teams
  • Maintenance of program SharePoint site
  • Organize and moderate/animate workshops

Requirements:

  • Fluent French and English language skills
  • Experience in GDPR implementation projects
  • Experience in project coordination/ management
  • Detail-oriented, independent and able to adjust to changing priorities
  • Ability to work collaboratively and enjoy working in a fast-paced environment
  • Ability to multi-task and manage time efficiently
  • Excellent verbal and written communication

We offer:

  • Stable long-term cooperation
  • Challenging work in a dynamic international environment and great potential for development
  • Co-operation and the possibility of exchanging knowledge with a team of professionals from global consulting company

Cyclad to międzynarodowa firma konsultingowa działająca w branży IT/ICT i dostarczająca... sprawdzonych rozwiązań w zakresie usług informatycznych, rekrutacji oraz outsourcingu kadr i projektów IT.

Zakres naszych usług obejmuje Outsourcing Kompetencyjny, Outsourcing IT, Usługi Rekrutacyjne, Poszukiwanie Pracowników oraz Software House, czyli dedykowane usługi programistyczne wspomagające każdą z obsługiwanych przez nas gałęzi biznesu. Nasza oferta dostępna jest również w modelu Nearshore / Offshore.

Specjalizujemy się w czterech dziedzinach: kompleksowej obsłudze infrastruktury IT, bezpieczeństwie informatycznym, programowaniu i rozwijaniu nowych technologii oraz w systemach ERP. Umiejętności naszych pracowników wykraczają jednak znacznie poza te ramy, dzięki czemu naszym Klientom umożliwiamy redukcję kosztów, dostęp do najnowocześniejszych technologii oraz usług najlepszych dostępnych na rynku specjalistów.

Misją Cyclad jest dostarczanie najwyższej jakości usług przy zachowaniu partnerskich relacji zarówno z naszymi Klientami, jak i pracownikami. Dlaczego? Ponieważ na sukces Cyclad składają się nie tylko nowoczesne technologie, ale przede wszystkim ludzie i ich zaangażowanie.
  Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
14/07/2019
Pełny etat
Rodzaj umowy:
1
Min. doświadczenie:
2 lata
Min. wykształcenie:
Wyższe magisterskie
Branża / kategoria:
Praca IT - Project Management