Front-End Developer

Gdynia, pomorskie

ALTEN Polska

Opis stanowiska pracy

Main tasks:

  • Design and build usable, accessible, appealing and standards compliant web- and mobile-based user interfaces
  • Be involved in the web/mobile-development project lifecycle from prototyping through definition and design to build, integration, QA and delivery
  • Build and expand our digital customer engagement platform, E-Commerce and API ecosystem
  • Optimize applications for maximum speed and scalability across the globe
  • Stay up-to-date on emerging web technologies and apply new technologies to future solution

Wymagania

Main requirements:

  • 2+ years of relevant professional experience on relevant position
  • Solid knowledge of front end technologies and its ecosystems
  • Fluent in HTML5, CSS3 and JavaScript ECMAScript
  • Understand web standards development such as HTTP/2
  • Solid experience of one of following frameworks: React/Redux or Angular
  • Knowledge of server-side CSS pre-processing platforms, such as LESS and SASS
  • Experience of common tools such as Gulp/WebPack, npm, git and JSLint
  • Proficient understanding of cross-browser compatibility issues and ways to work around them

ALTEN Group jest obecny w 25 krajach na całym świecie i zatrudnia ponad 34.000 inżynierów i... specjalistów IT. Od 1988 roku pracownicy ALTEN tworzą zaawansowane systemy informatyczne i rozwiązania inżynieryjne dla znanych marek. Wdrażają innowacje w dziedzinie lotnictwa, kolei, pojazdów elektrycznych i autonomicznych, energii odnawialnej, finansów, medycyny a nawet rakiet kosmicznych. W Polsce Grupa ALTEN jest obecna od 2013 r. Oddziały są usytuowane w 7 miastach: Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Katowice i Jelenia Góra.
Dołącz do nas.

Let your talent shine. You grow, we grow!
  Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
16/05/2021
Pełny etat
Rodzaj umowy:
1
Min. doświadczenie:
2 lata
Min. wykształcenie:
Wyższe licencjackie
Branża / kategoria:
Praca IT - Programowanie / Analizy