Financial Controller Central Europe (m/f)

Katowice, śląskie

Michael Page

Opis stanowiska pracy

An exciting role for experienced financial controllers willing to develop themselves in regional role.

Client Details

Our Client is logistics/distribution company.

Description

  • Coordination, compilation, monitoring and analyzing monthly results against budget and forecast on Regional level
  • Analysis, evaluation and implementation of controlling, steering and early warning systems including cross checks, deviation analyses and follow-up of counter-measures (esp. working capital)
  • Proactive process analysis and creation of improvement ideas, concepts and controlling tools
  • Interface between central and local controlling
  • Preparation of decisions and presentations for Regional FiCo Manager
  • Enhancement of transparency of the budgeting process
  • Development and improvement of monthly reporting process
  • Support of the yearly closing process from a Regional perspective

Profile

  • University degree in economics
  • First professional experience in financial controlling in an international environment
  • User knowledge of SAP FICO & BW
  • Affinity for numbers and highly analytical way of working
  • Excellent Excel-Knowledge (incl. VBA programming) and preferable database knowledge (e.g. SAP BO)
  • Presentation skills
  • Fluent in English

Job Offer

Our Client offers rich benefit package.

Światowy lider doradztwa personalnego, posiadający 164 biura w 34 krajach na całym... świecie. Ponad 35 lat doświadczenia pozwoliło nam wypracować skuteczne metody pracy oraz długą listę usatysfakcjonowanych Firm oraz Kandydatów. Nasi konsultanci zawsze posiadają doświadczenie biznesowe wyniesione z obszarów dla których rekrutują, znają środowisko oraz mechanizmy rządzące rynkiem. Połączenie wyspecjalizowanych konsultantów oraz globalnej bazy danych, sprawia, że działamy sprawnie i efektywnie, zawsze odpowiadając na potrzeby naszych Klientów.   Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
07/04/2020
Pełny etat
Rodzaj umowy:
1
Min. doświadczenie:
Od 3 do 5 lat
Min. wykształcenie:
Bez wykształcenia
Branża / kategoria:
Praca Logistyka