Factory Engineer

Sweden, zagranica

ALTEN Polska

Opis stanowiska pracy

As a Factory Engineer you will be developing a new generation of battery system and building a large scale European battery factory.

Main tasks:

  • Vendor management and factory installation timelines
  • Overall construction and site safety
  • Permitting and Environmental Development
  • Utilities Planning (MEP, HVAC, Etc.)
  • Equipment installation timelines and management facility layout
  • Indirect material flow – warehouse set up and management warehouse layout, processes, Information system set up, packaging requirements(line side/incoming materials pkg standardization)
  • Determine key construction milestone and performance indicators (track and analyze)

Wymagania

Main Requirements:

  • 3+ years of relevant work experience within new factory development
  • Proven successful leadership in a multicultural environment
  • Successful track record of leading factory develop projects
  • Experience with evolving products, processes, equipment, and factories from prototype scales to production scales in a fast-growing environment ideally in the Food, Pharma, Paper & Pulp, Semiconductor, Electrochemical or similar industry
  • Experience and interest in manufacturing industry is a plus
  • Excellent English written and oral skills

ALTEN Group jest obecny w 25 krajach na całym świecie i zatrudnia ponad 34.000 inżynierów i... specjalistów IT. Od 1988 roku pracownicy ALTEN tworzą zaawansowane systemy informatyczne i rozwiązania inżynieryjne dla znanych marek. Wdrażają innowacje w dziedzinie lotnictwa, kolei, pojazdów elektrycznych i autonomicznych, energii odnawialnej, finansów, medycyny a nawet rakiet kosmicznych. W Polsce Grupa ALTEN jest obecna od 2013 r. Oddziały są usytuowane w 7 miastach: Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Katowice i Jelenia Góra.
Dołącz do nas.

Let your talent shine. You grow, we grow!
  Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
07/04/2021
Pełny etat
Rodzaj umowy:
1
Min. doświadczenie:
Od 3 do 5 lat
Min. wykształcenie:
Wyższe inżynierskie
Branża / kategoria:
Praca Inżynieria