Customer Service Specialist – maternity cover, approx. 1,5 a year

41-807 Zabrze, śląskie

Logstor Polska Sp. z o.o.

Opis stanowiska pracy

Main tasks:

  • Deal directly with customers either by telephone, electronically or face to face,
  • Respond promptly to customer inquiries,
  • Assist with placement of orders in SAP R3 system,
  • Organize workflow to meet customer requirements,
  • Communicate and coordinate with internal departments,
  • Optimize planned shipments,
  • Handle and resolve customer complaints,
  • Obtain and evaluate all relevant information to handle product and service inquiries,
  • Provide pricing and delivery information,
  • Set up new customer accounts,
  • Follow up on customer interactions.

Wymagania

Your qualifications:

  • Education: at least a Bachelor degree or during study,
  • Experience: customer service, order handling, office-based clerical or commercial one,
  • Knowledge: customer service principles and practices,
  • Foreign languages: good knowledge of English,
  • IT: SAP (would be an advantage), MS Office (including MS Excel, Word, Power Point),
  • Soft skills: diligent, reliable, with willingness to learn, client & goal oriented.

Jesteśmy skandynawskim koncernem, będącym światowym liderem w produkcji systemów rur... preizolowanych dla ciepłownictwa. W Polsce zatrudniamy ponad 600 pracowników. W naszym zespole cenimy ludzi, zachęcamy ich do otwartości, szanujemy różnorodność i oczekujemy kreatywności.   Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
04/03/2021
Pełny etat
Rodzaj umowy:
Na okres próbny
1
Min. doświadczenie:
Mniej niż 1 rok
Min. wykształcenie:
Wyższe magisterskie
Praca Doradztwo / Konsulting , Praca Obsługa klienta , Praca Praca dla studenta