Consolidation Specialist

Gdansk, pomorskie

Hays Accountancy Finance

Opis stanowiska pracy

Gdansk
NR REF.: 1132891

We are looking for experienced Candidates who would like to join new GBS in Gdansk - Maersk Drilling.

We are looking for analytical, detail-oriented and independent finance system specialists to be responsible for finance consolidation system as Consolidation Specialist.

Key Responsibilities:

  • Take functional ownership of the Financial Consolidation System ( One Stream)
  • Support our super users with training, consulting and best practice understanding
  • Develop training material for all modules as well as conduct trainings for the team, where applicable.
  • Be responsible for all the Finance Master & Basic Data (both creating and approving & the process around it)
  • Participate in cross functional teams as an expert on Finance Systems and Processes
  • Ability to work very closely with solution architects to designs practical/ pragmatic solution to business problems
  • Constantly striving for continues improvements and eliminating non-value adding activities within the reporting process and function
  • Act as the owner of the RtR process
  • Lead the optimization and administration of Blackline reconciliation system including maintenance, granting access, data verification, user assignments, training and workflow management
  • Provide systems support as required in understanding consolidation, eliminations etc
  • Provide governance, create best practices for usage of automation within the organization
  • Support project to enhance reporting/analytical tools and to optimize use of other systems
  • Support business with various ad hoc projects as required

Requirements:

  • Have a solid experience ( +7 years ) of working with Finance Systems as Systems Administrator
  • Have experience in working with ERP and Consolidation systems
  • Strong presentation and communication skills
  • Have experience with finance processes such as accounting, budgeting, financial reporting, invoicing, re-consolidation etc.
  • Have technical IFS competencies
  • Masters in Finance
  • Excellent English communication skills
  • Intermediate to advanced computer skills, especially MS Excel
  • Advanced knowledge of accounting principles, practices, and standards
  • Strong problem solving, analytical and accounting skills

Our Client offers competitive salary and benefits, high standard of everyday work, possibility to develop your career in international environment. You will have a chance to align your career with the growth of the company.

If you are interested, don't hesitate to send your CV

Prezentacja firmy

WŁAŚCIWI LUDZIE NA WŁAŚCIWYCH STANOWISKACH
HAYS Poland jest firmą doradztwa... personalnego, należącą do międzynarodowej grupy HAYS plc, notowanej na giełdzie w Londynie i największej firmy rekrutacyjnej w Wielkiej Brytanii. Grupa posiada ponad 350 biur w 25 krajach na całym świecie, w których łącznie pracuje ponad 5 tysięcy specjalistów.

Polski oddział firmy istnieje od 2002 r. i systematycznie powiększa swój udział w rynku. Dywizja HAYS Accountancy & Finance składa się z zespołów: Finance, Financial Services, Banking oraz Legal.

HAYS Finance to grupa konsultantów, która może poszczycić się bogatą praktyką w zakresie: obsługi działów finansowych i księgowych przedsiębiorstw każdej branży. Współpracujemy z firmami prowadzącymi tzw. outsourcing księgowości, jak również z przedsiębiorstwami doradczymi, tzw. Big4, firmami doradztwa finansowego, a także strategicznego.

Należący do HAYS Accounatncy & Finance zespół Financial Services specjalizuje się w obsłudze przedsiębiorstw z sektora finansowego. Realizuje projekty na stanowiska specjalistyczne oraz średniego i wyższego szczebla zarządzania. Posiada bogate doświadczenie w prowadzeniu projektów dla domów maklerskich, towarzystw funduszy inwestycyjnych, towarzystw ubezpieczeniowych, firm leasingowych, faktoringowych i innych.

Zespół HAYS Banking współpracuje z najbardziej prestiżowymi bankami komercyjnymi oraz instytucjami finansowymi.

Grupa HAYS Legal specjalizuje się w rekrutacji prawników, adwokatów, radców prawnych oraz asystentów prawnych, nie tylko do kancelarii, ale również do firm na stanowisko in-house lawyer.
  Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
18/04/2020
Pełny etat
Rodzaj umowy:
1
Min. doświadczenie:
1 rok
Min. wykształcenie:
Policealne
Praca Finanse , Praca Administracja biurowa , Praca Audyt / księgowość / kontrola skarbowa