Azure Information Protection IT Senior Expert

Częstochowa, Gliwice, śląskie

ZF Group

Opis stanowiska pracy

The Azure Information Protection IT Senior Expert is responsible for the administration, implementation and further development of Workplace Security services.

Your tasks:

  • Perform system design, configuration, introduction, maintenance and support of security infrastructure systems such as:
    • Microsoft Information Protection (MIP)
    • Microsoft Rights Management Services (RMS)
    • Client Security Analytics and Protection Solutions
    • Microsoft Windows Defender Security Features
    • Authentication Solutions, e. g. Windows Hello for Business
  • Creating and evaluating security concepts or analyzing existing products
  • Working in global projects and expert teams for further development of solutions

Your profie:

  • 2+ years of experience in a security-focused position, e.g. as security engineer, security architect or penetration tester.
  • 2+ years of experience (including co-op/internship experience) around Enterprise Information Protection (e.g. MIP, AIP), Microsoft Azure and O365, Windows Security.
  • 2+ years of experience providing customer support and resolution regarding technical issues
  • Proven analytical abilities in addition to strong troubleshooting and diagnostic skills

We offer:

  • Relocation package
  • Medical care
  • Discounts on goods and services
  • Possibility to constantly improve your skills in an international environment
  • Attractive career path

W 2015 roku firma TRW Automotive została połączona z globalnym dostawcą branży... motoryzacyjnej ZF Friedrichshafen AG. ZF TRW stanowi teraz oddział spółki głównej, z siedzibą w Livonii, Michigan.

ZF TRW będąc wiodącym projektantem oraz producentem aktywnych i pasywnych systemów bezpieczeństwa obsługuje wszystkich największych producentów pojazdów samochodowych na całym świecie. ZF TRW posiada placówki w ponad 20 krajach, a także dysponuje 22 centrami technicznymi i 13 torami testowymi na wiodących rynkach świata.

Świat motoryzacyjnych systemów bezpieczeństwa gwałtownie się zmienia, a integracja aktywnych i pasywnych układów staje się podstawą automatyzacji jazdy. ZF TRW już dzisiaj zapewnia systemy wspomagania kierowcy i półautomatyczne systemy pozwalające na adaptacyjną kontrolę prędkości, utrzymywanie pojazdu na pasie ruchu, wykrywanie martwych pól, awaryjne wspomaganie zarówno sterowania, jak i hamowania oraz łagodzenie skutków kolizji. Podążaj wraz z ZF TRW po ścieżce nowych technologii w dziedzinie automatyzacji.
  Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
26/03/2019
Pełny etat
Rodzaj umowy:
1
Min. doświadczenie:
1 rok
Min. wykształcenie:
Wyższe licencjackie
Praca IT - Programowanie / Analizy , Praca IT - Kontrola jakości , Praca IT - Konsulting , Praca IT - ERP , Praca IT - Hardware / Information Systems