Opis stanowiska pracy

Description

Currently, for our Client from digital security sector, we are looking for Automation Test Enginner. The person who will join the R&D team will be responsible for defining and executing tests related to new customer features to ensure quality and reliability of company solutions.

Main tasks

  •   Contribution to the estimation and scheduling of new project
  •   Developing scripts to optimize QA execution
  •   Analysing document defects to ensure accurate test and defect tracking
  •   Performing manual and automated tests, at the end of each development iteration or during end to end validation in deep collaboration with development team
  •  Writing and executing validation test plan using Quality Center tools  according to company’s strategy and specifications
  •   Implementing test strategies

Wymagania

Requirements

  •  A Degree in Computer Science, Software Engineering, Information Technology or a related field
  •  Practice in programming (Java, Python, other)
  •  Strong knowledge of test techniques
  •  Experience with automation tools
  •  Fluency in English

Personal skills

  •  Detailed oriented, analytical mind
  •  Ability to manage multiple tasks
  •  Customer-oriented
  •  Strong communicator
  •  Team player
  •  A problem solver, autonomous and responsible

Technical skills

  •  Application server (JBoss, Tomcat, etc.)
  •  SQL
  •  Validation tools (Quality Center, Junit, SoapUI, etc.)
  •  Familiar with version control (Git, CVS, etc.)
  •  MySQL, Oracle 11g
  •  Smart card / EMV

We offer

  • Stable and long-term cooperation
  • Certification and training opportunities
  • Possibility to choose type of contract (B2B also)
  • Benefit package (MultiSport card, Medicover, MyBenefit)
  • Unlimited growth and development opportunity
  • Relocation support & relocation package

ALTEN Group jest obecny w 25 krajach na całym świecie i zatrudnia ponad 34.000 inżynierów i... specjalistów IT. Od 1988 roku pracownicy ALTEN tworzą zaawansowane systemy informatyczne i rozwiązania inżynieryjne dla znanych marek. Wdrażają innowacje w dziedzinie lotnictwa, kolei, pojazdów elektrycznych i autonomicznych, energii odnawialnej, finansów, medycyny a nawet rakiet kosmicznych. W Polsce Grupa ALTEN jest obecna od 2013 r. Oddziały są usytuowane w 7 miastach: Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Katowice i Jelenia Góra.
Dołącz do nas.

Let your talent shine. You grow, we grow!
  Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
21/02/2020
Pełny etat
Rodzaj umowy:
1
Min. doświadczenie:
2 lata
Min. wykształcenie:
Wyższe inżynierskie
Praca IT - Bazy danych , Praca IT - Hardware / Information Systems , Praca IT - Programowanie / Analizy