Android Developer

Wroclaw, dolnośląskie

HAYS IT & Telecom

Opis stanowiska pracy

Wroclaw
NR REF.: 1149057

Hays IT Contracting matches IT Contractors with the best employers. Our passion lies in helping people develop their professional careers in IT sector - quite simply, we power the world of work.

For our Client we are currently looking for qualified Candidates for the position of:

Location: Wroclaw
Job type: contract B2B
Length: long term cooperation

Responsibilities:

  • Designing and developing applications for Android
  • Collecting requirements and taking care for the whole product development lifecycle
  • Creating new functionalities
  • Writing technical documentation
  • Being a part of a Scrum team

Requirements:

  • Experience in development of Mobile Applications for Android Platform,
  • Experience in Java, Kotlin, Gradle, Android Studio, GIT,
  • Experience with Continuous Integration (Team City, Jenkins),
  • Fluent English, written and spoken.

Our offer:

  • Competitive rate
  • Variety of international projects to participate in development
  • Being a part of an international team in a non-corporate environment
  • Possibility to work with new technologies
  • Private medical care
  • Multisport card

Dywizja skupia się na kompleksowej obsłudze firm z sektora telekomunikacji oraz... technologii informatycznych. Nasza oferta usług rekrutacyjnych skierowana jest przede wszystkim do producentów oprogramowania i rozwiązań hardware'owych, integratorów, firm świadczących usługi informatyczne, call center oraz operatorów i dostawców usług telekomunikacyjnych. Obsługujemy również działy IT w firmach, m.in. z branży finansowej,produkcyjnej i FMCG.
Prowadzimy rekrutację na wymagające stanowiska specjalistyczne i kierownicze. Nasza praca oparta jest na branżowym doświadczeniu konsultantów oraz dogłębnej i aktualnej wiedzy o rynku pracy w sektorze informatycznym i telekomunikacyjnym. Bogata sieć kontaktów z najlepszymi specjalistami w dziedzinie IT i telekomunikacji pozwala nam prowadzić rekrutację nawet z dnia na dzień.
Realizując usługi dla naszych Klientów, koncentrujemy się na dostosowaniu usługi do rzeczywistych potrzeb Klienta i przedstawieniu najlepszych kandydatów na dane stanowisko.
FINDING THE PEOPLE WHO MAKE A DIFFERENCE
  Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
15/06/2021
Pełny etat
Rodzaj umowy:
1
Min. doświadczenie:
1 rok
Min. wykształcenie:
Policealne
Praca IT - Programowanie / Analizy , Praca IT - Bazy danych , Praca IT - Hardware / Information Systems