Opis stanowiska pracy

RDMBS    Apache   UNIX

Web Server   Linux  Firewalls/Routers

This job role requires UNIX technical knowledge in order to solve complex business requirements and is regarded as a subject matter expert. Uses consulting skills including, but not limited to: interviewing clients to understand business needs, developing technical solutions, and working with multiple teams to accomplish project deliverables.

Wymagania

RESPONSIBILITIES:

  • Responsible for design and engineering of custom infrastructure solutions based on UNIX and Linux servers
  • Responsible for the engineering of end to end solutions as required
  • Responsible for design, development, implementation using the Global Engineering specifications, methodology and practical application of ITIL practices and processes
  • Responsible for client/account interactions as required

REQUIREMENTS:

  • UNIX System Administration I and II Certification – at least four years od experience using, building and maintaining one of the mainstream Linux or UNIX base O/S’s such as Red Hat, SUSE, Solaris HP-UX, AIX
  • Web Server (Sun One, iPlanet, Apache), RDMBS (Oracle), Application Server (Apache, Jboss, TomCat, WebLogic)
  • Networking fundamentals - Firewalls, Routers, TCP/IP, Load Balancing (F5, Cisco)
  • Linux/UNIX scripting

NATEK jest wiodącym dostawcą usług outsourcingu oraz konsultingu IT w Środkowej i... Wschodniej Europie. Założony w 2004 roku, NATEK stworzył globalną organizację w celu nawiązania długoterminowych partnerstw z prestiżowymi, międzynarodowymi korporacjami poprzez zapewnienie najwyższego standardu usług. Obecnie zatrudniamy ponad 450 pracowników, posiadamy nasze oddziały w Polsce, Słowacji, Republice Czeskiej, Rumunii i Bułgarii oraz przedstawicielstwo na Ukrainie.   Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
10/02/2019
Pełny etat
Rodzaj umowy:
1
Min. doświadczenie:
Od 3 do 5 lat
Min. wykształcenie:
Średnie zawodowe
Praca IT - Konsulting , Praca IT - Kontrola jakości , Praca IT - Programowanie / Analizy , Praca IT - Hardware / Information Systems , Praca IT - ERP