Dziękujemy za korzystanie z infoPraca. Data wydruku 21/10/2018.

Test Team Leader

Bytom, Gliwice, Katowice, śląskie

Sage Sp. z o.o.

Opis stanowiska pracy

We require a Test Team Lead to work with a local cross functional Agile development teams to deliver new product user stories for our global compliance cloud initiative. The candidate will oversee a team of testers and will be will be responsible for overall quality of the software delivered by the Agile teams, working closely with other team members (BAs, developers, architects) and other agile team(s), liaising closely with internal stakeholders.

Key accountabilities

  • Ensure quality of the deliveries
  • Define quality standards and procedures
  • Oversee the work of the testers
  • Work closely with the team, especially the business analyst, developers and other testers to implement the user stories
  • Review user story definitions
  • Liaise with local country experts for additional detail
  • Write and execute manual and automatic test cases
  • Cooperate with other testing team community members to assimilate new technologies and standards
  • Drive the delivery process

Skills:

  • 3-5 years of experience in ensuring quality of software projects
  • People management experience
  • Ability to work independently and prioritise tasks
  • Very good written and verbal communication skills in English and Polish
  • Ability to understand the formal requirements
  • Ability to build productive working relationships with internal teams and management staff
  • Experience in using Jira
  • Experience in using automated testing frameworks
  • ISTQB Foundation or equivalent (preferred) – or higher

What we offer:

  • Access to Sage Academy – online platform with over 3000 course in English, German, French and Spanish languages
  • 5 additional days to be used for voluntary activities
  • Possibility to work from home
  • International environment
  • Interesting projects

Jesteśmy czołowym dostawcą oprogramowania do zarządzania przedsiębiorstwem na rynku... dostawców rozwiązań dla małych i średnich firm.

Od ponad 20 lat dostarczamy polskim firmom, menedżerom i przedsiębiorcom rozwiązań ułatwiających prowadzenie działalności gospodarczej. Wspieramy klientów i doradzamy im, aby ułatwić skuteczne prowadzenie biznesu.
  Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
18/01/2018
Pełny etat
Rodzaj umowy:
1
Min. doświadczenie:
Od 3 do 5 lat
Min. wykształcenie:
Wyższe inżynierskie
Praca IT - Programowanie / Analizy , Praca IT - Kontrola jakości , Praca Kadra zarządzająca , Praca IT - Hardware / Information Systems , Praca IT - ERP