Technical Sales Specialist

30-466 Kraków, małopolskie

Dekra Praca Sp. z o.o.

Opis stanowiska pracy

Main Duties:

• Maintain and increase share at current customers

o Identify and deliver new pieces of business by working on projects with R&D and Purchasing

o Negotiate pricing and terms

o Develop and execute account plans

• Expand Customer Base

o Prospect for new customers via leads from trade shows, webinars, seminars, etc.

o Establish new business relationships with valid new customer contacts

o Present Croda professionally throughout the industry

• Maintain Regional Market Knowledge

o Maintain knowledge of competitive situations

o Report all customer activity with the CRM system

o Attend industry events

Ideal person for our Client:

• Bachelor’s or Master Degree in Chemistry, Chemical Technology or Engineering, Material Engineering or related field

• Fluent in Polish and English

• 2-5 years chemical sales experience is required

• Willingness to intensive travel internally and abroad

• Strong communication, presentation, and organizational skills required

• Strong business acumen

• Must be proactive

• Ability to work independently and as part of a larger team

What can we offer you?

• The opportunity of professional development

• Interesting and challenging job in international environment

• Necessary work tools

• Trainings in Poland and abroad

• Attractive salary and a package of employee benefits

• Contract of employment

Wymagania

DEKRA Praca Sp. z o.o. jest częścią niemieckiej firmy DEKRA AG, która obecnie działa w ponad 20... krajach, zatrudniając łącznie ponad 17.000 pracowników.
DEKRA Praca Sp. z o.o należy do Dekra Arbeit GmbH z siedzibą w Stuttgarcie – jednego z liderów na międzynarodowym rynku HR posiadając 112 oddziałów działających na terenie Europy.
  Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
14/03/2019
Pełny etat
Rodzaj umowy:
Na okres próbny
1
Min. doświadczenie:
Od 3 do 5 lat
Min. wykształcenie:
Wyższe licencjackie
Praca Inżynieria , Praca Sprzedaż - Przedstawiciele handlowi