Dziękujemy za korzystanie z infoPraca. Data wydruku 21/05/2018.

Team Lead Software Development

Kraków, małopolskie

NATEK Poland Sp. z o.o.

Opis stanowiska pracy

We are currently looking for experienced Team Lead who will be responsible for the team which is working on applications written in C++ and Java. The project is full back-end, development of existing products and adding new functionalities. Scrum team includes Developers and QAs.

Main responsibilities:

  • Develops, codes, tests and debugs new moderately complex software solutions or enhancements to existing software in a maintenance capacity
  • Works with technical staff to understand problems with software and resolve them
  • Resolves customer complaints with software and responds to suggestions for improvements and enhancements
  • May assist in development of software technical documentation
  • May create optimization programs to resolve problems
  • Works in a team focuses on innovative, scalable and highly optimized solutions.

Essentials Skills:

  • 5 years of experience in relevant positions
  • Fully proficient with Java 8 and Core Java
  • Knowledge of Concurrency, GC, Java troubleshooting skills
  • Thorough knowledge and hands on experience with Spring, Class loaders Tomcat, Apache Camel
  • Strong communication skills in English, written and verbal
  • Agile experience is a plus
  • Willing to provide leadership and motivation to the team
  • Open to innovative solutions and unconventional thinking.

Benefits:

  • Transparent recruitment process (coaching, consulting, clear feedback)
  • Relocation package and assistance with full support for candidates relocating within Poland and from abroad
  • Referral bonus, Early on-boarding bonus, Personal events bonus
  • Flexible working hours with home office possibilities
  • Private health care
  • Excellent work environment and exposure to different technologies
  • Regular NATEK events
  • Possibility to work in other NATEK European branches
  • Polish lessons free of charge
  • IT Academy.

Salary:

  • Employment agreement: up to 16.000 gross /PLN
  • B2B: up to 900 net/day

NATEK jest wiodącym dostawcą usług outsourcingu oraz konsultingu IT w Środkowej i... Wschodniej Europie. Założony w 2004 roku, NATEK stworzył globalną organizację w celu nawiązania długoterminowych partnerstw z prestiżowymi, międzynarodowymi korporacjami poprzez zapewnienie najwyższego standardu usług. Obecnie zatrudniamy ponad 450 pracowników, posiadamy nasze oddziały w Polsce, Słowacji, Republice Czeskiej, Rumunii i Bułgarii oraz przedstawicielstwo na Ukrainie.   Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
25/01/2018
Pełny etat
Rodzaj umowy:
1
Min. doświadczenie:
Od 5 do 10 lat
Min. wykształcenie:
Wyższe licencjackie
Praca IT - Programowanie / Analizy , Praca IT - Kontrola jakości , Praca IT - Hardware / Information Systems , Praca IT - Konsulting , Praca IT - Project Management