Tax Accountant - Audit Support

Bucharest, Romania, mazowieckie

Hays Accountancy Finance

Opis stanowiska pracy

Bucharest, Romania
NR REF.: 1120617

Your new company

Our client is one of the largest design and consulting american company in the world, operating in over 150 countries.
A new SSC, in the heart of Bucharest (Romana Square) were key finance functions will be migrated from USA and Canada.

Your new role

- Research applicable US, Canada, and other International indirect tax laws and applicability to relevant contracts and/or audits
- Pull invoices related to audits, compile, and reconcile to returns
- Assist with preparing auditor workbooks
- Validate vendor VAT registration numbers
- Compare and validate statistical sampling methodology
- Assume an active role in researching issues, coordinating and communicating with cross-functional teams, and presenting recommendations to management
- Proactive identification of process improvement opportunities
- Solve problems while handling multiple assignments
- Other audit and planning duties as needed

What you'll need to succeed

- Degree holder or above in Business, Accounting, or Tax
- More than 3 years of accounting experience
- Ability to use the Microsoft Suite Programs including an advanced knowledge of Excel
- Thorough knowledge of GAAP (generally accepted accounting principles)
- Strong knowledge of VAT audit processes
- US use tax accrual experience andtax research
- Excellent customer service skills
- Fluent/Native English (written & spoken)

What you'll get in return

- You will work in the center of Bucharest
- Be part of a new team of 4-5 tax experts
- Smooth knowledge transfer from USA and Canada

What you need to do now
If you're interested in this role, click 'apply now' to forward an up-to-date copy of your CV, or call us now.
If this job isn't quite right for you but you are looking for a new position, please contact us for a confidential discussion on your career.

Prezentacja firmy

WŁAŚCIWI LUDZIE NA WŁAŚCIWYCH STANOWISKACH
HAYS Poland jest firmą doradztwa... personalnego, należącą do międzynarodowej grupy HAYS plc, notowanej na giełdzie w Londynie i największej firmy rekrutacyjnej w Wielkiej Brytanii. Grupa posiada ponad 350 biur w 25 krajach na całym świecie, w których łącznie pracuje ponad 5 tysięcy specjalistów.

Polski oddział firmy istnieje od 2002 r. i systematycznie powiększa swój udział w rynku. Dywizja HAYS Accountancy & Finance składa się z zespołów: Finance, Financial Services, Banking oraz Legal.

HAYS Finance to grupa konsultantów, która może poszczycić się bogatą praktyką w zakresie: obsługi działów finansowych i księgowych przedsiębiorstw każdej branży. Współpracujemy z firmami prowadzącymi tzw. outsourcing księgowości, jak również z przedsiębiorstwami doradczymi, tzw. Big4, firmami doradztwa finansowego, a także strategicznego.

Należący do HAYS Accounatncy & Finance zespół Financial Services specjalizuje się w obsłudze przedsiębiorstw z sektora finansowego. Realizuje projekty na stanowiska specjalistyczne oraz średniego i wyższego szczebla zarządzania. Posiada bogate doświadczenie w prowadzeniu projektów dla domów maklerskich, towarzystw funduszy inwestycyjnych, towarzystw ubezpieczeniowych, firm leasingowych, faktoringowych i innych.

Zespół HAYS Banking współpracuje z najbardziej prestiżowymi bankami komercyjnymi oraz instytucjami finansowymi.

Grupa HAYS Legal specjalizuje się w rekrutacji prawników, adwokatów, radców prawnych oraz asystentów prawnych, nie tylko do kancelarii, ale również do firm na stanowisko in-house lawyer.
  Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
12/05/2019
Pełny etat
Rodzaj umowy:
1
Min. doświadczenie:
1 rok
Min. wykształcenie:
Policealne
Branża / kategoria:
Praca Finanse