Dziękujemy za korzystanie z infoPraca. Data wydruku 22/02/2019.

System Verification Engineer

00-872 Warszawa, mazowieckie

Cyclad Sp. z o.o.

Opis stanowiska pracy

The Systems Verification Group is responsible for the systems acceptance testing of the wireless products developed by Airspan. We are part of the R&D team with several sites around the globe.

We test the world's first all-wireless small cell devices awarded with the GLOMO prize for innovation and data enhancements in the Mobile World Congress and also awarded with the “Excellence in Commercial Deployment” award in 2018 Small Cell Forum.

  • Becoming product expert on Airspan Small Cell products
  • Testing / Inter-Operability Testing (IOT) engineer to perform functional and 3GPP compliance testing of various LTE Core Network products from different vendors
  • Providing test support to customers and Airspan Customer Service Engineers
  • Buidling testbeds to support and execute wired and over-the-air RF testing

Most commonly used technologies:

  • 3GPP LTE
  • IPv4
  • IPv6
  • 802.11p/q
  • IEEE1588
  • Routing & Switching
  • EMS

Wymagania

Requirements:

  • Understanding end to end system flows and protocols in LTE technology
  • Knowledge in IP networking, especially L2/L3
  • Knowledge and hands-on experience in MAC features integration
  • Experience with testing equipment: Traffic generators like Spirent, Ixia
  • Experience in building and commissioning of testbeds
  • Experience with IOT between various LTE Core Network products
  • Experience with testing equipment 3GPP compliance
  • Fluent English and Polish

Nice to have:

  • Extensive Networking knowledge e.g. IP protocol, UDP, TCP , uni-cast, broadcast etc.
  • Experience of IP tests tools and methodologies e.g. Wireshark, iperf etc.
  • Working experience with eNB products (LTE protocol, RLC ,MAC,) and good knowledge end to end environment (EPC, Server etc)
  • Experienced in System \ Integration of Digital Wireless Communication systems
  • Ability to document procedures and results clearly

We offer:

  • Stable employment/ employment contract
  • Work in an international, proactive and energetic environment with the latest mobile technologies
  • Medical care
  • Proactive and energetic team
  • Car and bicycle park
  • Flexible working hours
  • Play room
  • Drinks and snacks

Cyclad to międzynarodowa firma konsultingowa działająca w branży IT/ICT i dostarczająca... sprawdzonych rozwiązań w zakresie usług informatycznych, rekrutacji oraz outsourcingu kadr i projektów IT.

Zakres naszych usług obejmuje Outsourcing Kompetencyjny, Outsourcing IT, Usługi Rekrutacyjne, Poszukiwanie Pracowników oraz Software House, czyli dedykowane usługi programistyczne wspomagające każdą z obsługiwanych przez nas gałęzi biznesu. Nasza oferta dostępna jest również w modelu Nearshore / Offshore.

Specjalizujemy się w czterech dziedzinach: kompleksowej obsłudze infrastruktury IT, bezpieczeństwie informatycznym, programowaniu i rozwijaniu nowych technologii oraz w systemach ERP. Umiejętności naszych pracowników wykraczają jednak znacznie poza te ramy, dzięki czemu naszym Klientom umożliwiamy redukcję kosztów, dostęp do najnowocześniejszych technologii oraz usług najlepszych dostępnych na rynku specjalistów.

Misją Cyclad jest dostarczanie najwyższej jakości usług przy zachowaniu partnerskich relacji zarówno z naszymi Klientami, jak i pracownikami. Dlaczego? Ponieważ na sukces Cyclad składają się nie tylko nowoczesne technologie, ale przede wszystkim ludzie i ich zaangażowanie.
  Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
18/02/2019
Pełny etat
Rodzaj umowy:
1
Min. doświadczenie:
1 rok
Min. wykształcenie:
Wyższe licencjackie
Praca Elektronika / Telekomunikacja , Praca IT - Hardware / Information Systems