Dziękujemy za korzystanie z infoPraca. Data wydruku 15/12/2017.

Senior SQL Server DBA

Kraków, małopolskie

Cyclad Sp. z o.o.

Opis stanowiska pracy

Job specification:

  • Operating SQL databases ensuring that systems are running optimally (availability, efficiency and recoverability)
  • Designing, planning and implementation of new SQL Server estates
  • Consolidation/expansion of existing services
  • Designing and implementing monitoring solutions for SQL databases
  • Develop and maintain automation scripts for daily operations
  • Ability to establish alliances with other teams through recognition of dependencies
  • Ensuring security and privacy policy
  • Acting as an expert to client and development staff in all phases of the development and implementation process

Wymagania

Requirements:

  • Expertise in managing SQL Server 2005, 2008, 2012, 2014
  • Experience in troubleshooting and resolving database integrity issues, performance issues, blocking and deadlocking issues, replication issues, log shipping issues, connectivity issues, security issues etc.
  • Experience in Performance Tuning, Query Optimization, using SQL Server monitoring utilities such as Idera SQLdm, BMC Patrol, NewRelic, Spotlight, SQLSentry
  • Ability to detect and troubleshoot SQL Server related CPU, memory, I/O, disk space and other resource contention
  • Strong knowledge of backups, restores, recovery models, database shrink operations, DBCC commands, Clustering
  • Experience with AlwaysON Availability groups, clustering, replication, log shipping, mirroring and storage replication technologies
  • Expert experience in implementing operational automation
  • Strong knowledge of indexes, index management, integrity checks, configuration, patching
  • Knowledge of SQL Server tools ( Profiler, DTA, SSMS, SAC, SSCM, PerfMon, DMVs, system sprocs)
  • Solid acquaintance with windows server, security delegation, SPNs, storage components
  • Service Management expertise using SNow will be considered a plus, but not required
  • Working knowledge of Business Intelligence (BI) platforms including SSIS, SSAS and SSRS
  • Any skills in open source and/or No SQL databases
  • Experience with Cloud database hosting providers AWS EC2, Azure VM and Azure SQL Database
  • Organizational proficiencies to multitask and work in a fast-paced environment with minimum supervision
  • Team player with the ability to interact with multiple levels of personnel within the organization

Nice to have:

  • SQL Server certified professional
  • ITIL certified

We offer:

  • Work in multinational team
  • Possibility to extend your professional portfolio with trainings, access to technical documentation and day to day cooperation with team of experts
  • The opportunity to build strong and meaningful relationships with clients and influence their business
  • Comfortable work conditions
  • The best medical cover on the market with free dental care
  • Generous and competitive benefits package (multisport cards, insurance, vouchers )
  • Offices in close proximity to Krakow’s city center
  • The chance to participate in social events and charity actions

Cyclad to międzynarodowa firma konsultingowa działająca w branży IT/ICT i dostarczająca... sprawdzonych rozwiązań w zakresie usług informatycznych, rekrutacji oraz outsourcingu kadr i projektów IT.

Zakres naszych usług obejmuje Outsourcing Kompetencyjny, Outsourcing IT, Usługi Rekrutacyjne, Poszukiwanie Pracowników oraz Software House, czyli dedykowane usługi programistyczne wspomagające każdą z obsługiwanych przez nas gałęzi biznesu. Nasza oferta dostępna jest również w modelu Nearshore / Offshore.

Specjalizujemy się w czterech dziedzinach: kompleksowej obsłudze infrastruktury IT, bezpieczeństwie informatycznym, programowaniu i rozwijaniu nowych technologii oraz w systemach ERP. Umiejętności naszych pracowników wykraczają jednak znacznie poza te ramy, dzięki czemu naszym Klientom umożliwiamy redukcję kosztów, dostęp do najnowocześniejszych technologii oraz usług najlepszych dostępnych na rynku specjalistów.

Misją Cyclad jest dostarczanie najwyższej jakości usług przy zachowaniu partnerskich relacji zarówno z naszymi Klientami, jak i pracownikami. Dlaczego? Ponieważ na sukces Cyclad składają się nie tylko nowoczesne technologie, ale przede wszystkim ludzie i ich zaangażowanie.
  Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
13/12/2017
Pełny etat
Rodzaj umowy:
1
Min. doświadczenie:
Od 5 do 10 lat
Min. wykształcenie:
Wyższe licencjackie
Branża / kategoria:
Praca IT - Bazy danych