Dziękujemy za korzystanie z infoPraca. Data wydruku 23/10/2018.

Senior Specialist Developer (Java / Oracle)

Wrocław, dolnośląskie

HAYS IT & Telecom

Opis stanowiska pracy

Wrocław
NR REF.: 1109337

For our Client we are currently looking for qualified Candidates for the position of Senior Specialist Developer (Java / Oracle).

Location: Wrocław
Job type: Perm

The application development team creates application layer solutions to streamline and improve the workflow of business processes. In this role, the individual will be responsible for working as part of a global team to design, develop, update, support, new and existing applications.

Detailed responsibilities include but are not limited to: consulting with internal business groups to provide application software development services or technical support from concept/workflow to production. This individual will also be responsible for creating the logic, performing the coding, testing and debugging of applications; modifying existing applications/programs as a result of changes in system/user requirements; providing technical assistance in the use of systems software or utilities.

Required:
  • Experience in Object Oriented Design and Programming
  • Strong communications (written and oral) skills
  • Web services
  • Java/Spring
  • JavaScript
  • AngularJS
  • Flex/Flash
  • Unix
  • Oracle
  • HTML5
Experience in the following would be an advantage
  • Financial services experience (Fund Accounting)
  • Experience in standard SDLC (software development life cycle)

What we can offer?
  • stability,
  • attractive office location,
  • an opportunity to work with new technologies,
  • competitive salary,
  • career development,

If it is something of your interest, feel free to apply!

Dywizja skupia się na kompleksowej obsłudze firm z sektora telekomunikacji oraz... technologii informatycznych. Nasza oferta usług rekrutacyjnych skierowana jest przede wszystkim do producentów oprogramowania i rozwiązań hardware'owych, integratorów, firm świadczących usługi informatyczne, call center oraz operatorów i dostawców usług telekomunikacyjnych. Obsługujemy również działy IT w firmach, m.in. z branży finansowej,produkcyjnej i FMCG.
Prowadzimy rekrutację na wymagające stanowiska specjalistyczne i kierownicze. Nasza praca oparta jest na branżowym doświadczeniu konsultantów oraz dogłębnej i aktualnej wiedzy o rynku pracy w sektorze informatycznym i telekomunikacyjnym. Bogata sieć kontaktów z najlepszymi specjalistami w dziedzinie IT i telekomunikacji pozwala nam prowadzić rekrutację nawet z dnia na dzień.
Realizując usługi dla naszych Klientów, koncentrujemy się na dostosowaniu usługi do rzeczywistych potrzeb Klienta i przedstawieniu najlepszych kandydatów na dane stanowisko.
FINDING THE PEOPLE WHO MAKE A DIFFERENCE
  Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
21/10/2018
Pełny etat
Rodzaj umowy:
1
Min. doświadczenie:
1 rok
Min. wykształcenie:
Policealne
Branża / kategoria:
Praca IT - Programowanie / Analizy