Dziękujemy za korzystanie z infoPraca. Data wydruku 17/02/2019.

Opis stanowiska pracy

Java 8        Oracle       Spark

We are looking for a Senior IT Java Developer/Designer focused on the development of the next generation of Market Risk calculations on the strategic Risk Engine Framework.

Wymagania

RESPONSIBILITIES:

  • Design and development of the Market Risk calculations on the Risk Engine Framework, a framework delivering an abstraction/virtualization service for calculations for Risk and Finance applications. The solutions are likely to require big data technology such asn Hadoop, and other in-memory caching solutions.
  • Collaboration within the team to agree high level design and architecture of a complex application
  • Detailed component level design and implementation of components using a Java 8 and leading edge technologies.

REQUIREMENTS:

  • Significant design/architecture/delivery experience (5+ years) of Java development for high volume enterprise systems, with a sound understanding of design principles
  • Experience of caching, aggregation, map-reduce technologies.
  • Sound understanding of design principles and their application
  • Core Java, multi-tier architecture, Spring, SQL, Oracle
  • Agile/Scrum experience preferred
  • Any Hadoop/Pivotal/Cloudera Bigdata platform experience would be useful

NATEK jest wiodącym dostawcą usług outsourcingu oraz konsultingu IT w Środkowej i... Wschodniej Europie. Założony w 2004 roku, NATEK stworzył globalną organizację w celu nawiązania długoterminowych partnerstw z prestiżowymi, międzynarodowymi korporacjami poprzez zapewnienie najwyższego standardu usług. Obecnie zatrudniamy ponad 450 pracowników, posiadamy nasze oddziały w Polsce, Słowacji, Republice Czeskiej, Rumunii i Bułgarii oraz przedstawicielstwo na Ukrainie.   Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
13/02/2019
Pełny etat
Rodzaj umowy:
1
Min. doświadczenie:
Od 5 do 10 lat
Min. wykształcenie:
Średnie zawodowe
Praca IT - Kontrola jakości , Praca IT - Programowanie / Analizy , Praca IT - Project Management , Praca Grafika / Projektowanie , Praca Internet / e-commerce