Dziękujemy za korzystanie z infoPraca. Data wydruku 19/09/2018.

Senior Java Developer

Czechy, Praga, zagranica

NATEK Poland Sp. z o.o.

Opis stanowiska pracy

JAVA               Java Script                SOAP

    SQL                  Spring                 cryptography

The project scope is to design and implement the software components and products, qualification and integration of third party's hardware in the scope of Government Programs (National ID, ePassports, eHealthcare). The products span from reusable libraries (hardware connectors, cryptography), desktop applications integrating various hardware (fingerprint scanners, printers, digital cameras) up to high performance servers.

Wymagania

RESPONSIBILITIES:

  • Development in Java environment on project bases: product customization or separate application co-working with the product.
  • Testing: unit tests or standalone load tests, to deliver stable and robust software.
  • Reviewing the technical and design specifications.
  • Working closely with internal technical leaders, validators, integrators, project managers.

REQUIREMENTS:

  • Min. 4 years experience in Java development.
  • Excellent knowledge of Java Enterprise
  • Working knowledge of second programming language (e.g. C#, C/C++, Python)
  • Web technologies experience (HTTP, JSP/Servlet, HTML/XML, JavaScript, SOAP, )
  • Good knowledge of SQL, experience with relational databases (Oracle will be appreciated)
  • Advantage: MQ Spring / Spring Integration / Spring OXM Basic knowledge of cryptography, knowledge on smart card, smart card personalization, smart card usage, PC/SC Biometric technology (mainly fingerprint) experience .

NATEK jest wiodącym dostawcą usług outsourcingu oraz konsultingu IT w Środkowej i... Wschodniej Europie. Założony w 2004 roku, NATEK stworzył globalną organizację w celu nawiązania długoterminowych partnerstw z prestiżowymi, międzynarodowymi korporacjami poprzez zapewnienie najwyższego standardu usług. Obecnie zatrudniamy ponad 450 pracowników, posiadamy nasze oddziały w Polsce, Słowacji, Republice Czeskiej, Rumunii i Bułgarii oraz przedstawicielstwo na Ukrainie.   Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
30/08/2018
Pełny etat
Rodzaj umowy:
1
Min. doświadczenie:
Od 3 do 5 lat
Min. wykształcenie:
Średnie zawodowe
Praca IT - Programowanie / Analizy , Praca IT - Kontrola jakości , Praca IT - Konsulting , Praca IT - Bazy danych , Praca IT - Project Management