Senior Accountant in IT Company

Kraków, małopolskie

Adecco Poland Sp. z o.o.

Opis stanowiska pracy

Key Responsibilities:

  • Being a member of Global Accounting and Reporting Team (GAR), performing various activities as assigned by other team members (data analysis, process improvements, journal preparation),
  • Project managing various projects within GAR Team,
  • Supporting monthly USGAAP close process,
  • Supporting Statutory Audit process and other local compliance reporting,
  • Working closely with Statutory / Tax compliance vendor to ensure that local General Ledgers are maintained as required. Provide review and assurance on all areas of the General Ledger including reconciliations and US to local GAAP differences,
  • Collaborate with Process Leads (Opex, Cash, Intercompany transactions, Fixed Assets, Payroll Accounting) to ensure accurate end-to-end entity figures during the month,
  • Business partnership with key customers across the business. Ensure the accurate and timely delivery of information and ensure all upstream and downstream data sources are controlled effectively (Tax Team, Sales and Services Finance Team).

Minimum Requirements:

  • General Ledger, Auditing, Financial Statements experience,
  • IT and systems expertise: Ms Office including Excel (essential), Hyperion (advantageous), Oracle (advantageous),
  • Program and project management experience (advantageous),
  • Excellent oral and written communication skills in English (essential), German (optional), French (optional), Spanish (optional).

Benefits:

  • Medical care (Luxmed)
  • Possibility do remote work
  • Exciting job in multinational environment
  • Competitive salary and world class equipped office
Please note that we will contact only selected candidates.

Numer referencyjny: 15/05/19/ARC/KB

Adecco Poland Sp. z o.o. należy do międzynarodowej korporacji Adecco S.A. - światowego... lidera wśród firm doradztwa personalnego, który posiada 5600 placówek w 60 krajach. W Polsce działamy od 1994 roku. Swoją wiedzą i doświadczeniem służymy w ponad 30 lokalizacjach na terenie kraju. W 2013 roku pracę dzięki Adecco Poland znalazło ponad 26 000 osób. Adecco Poland Sp. z o.o. jest Agencją Zatrudnienia nr 364.   Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
24/06/2019
Pełny etat
Rodzaj umowy:
Na czas określony
1
Min. doświadczenie:
Od 3 do 5 lat
Min. wykształcenie:
Wyższe licencjackie
Branża / kategoria:
Praca Audyt / księgowość / kontrola skarbowa