Scrum Master

Warszawa, mazowieckie

ASTEK Polska

Opis stanowiska pracy

Responsibilities:

  • Support Product Owner and Development Team in maximizing Value delivery
  • Enable process improvements to optimize value stream
  • Work with other Scrum Masters to promote agile mindset within Organization
  • Address process impediments in order to increase productivity
  • Shield the Team from unhealthy external or internal influence
  • Facilitate Scrum Events as requested or needed
  • Coach the Team within Scrum Values
  • Foster cross-functionality and self-organization within the Scrum Team
  • Ensure transparency of the Scrum Artifact using available tools
  • Support Managers as a Single Point of Contact in Poland

Wymagania

Requirements:

  • At least 3 years of experience in work related to IT software development
  • Minimum 1 year of experience in coordinating project teams and managing IT projects of local/global scope, in multicultural, international environment (small to medium projects)
  • Proficient knowledge with proven experience with agile frameworks (SCRUM, Kanban, SAFe)
  • Strong facilitation skills
  • Knowledge of good practices on IT service delivery market, such as ITIL
  • Excellent communication skills
  • Focus on Team and Company goals
  • Courage to expose flaws reducing value delivery
  • Openness to build Scrum awareness and adoption within the Team and Company
  • Respect the Team and Company background and diverse agile adoption levels
  • Commitment to increase value-centric attitude
  • Ability to travel to Denmark up to the 20% of time
  • Agile/Scrum certification is a plus
  • IT or Financial background is a plus
  • Fluent English (writing and speech)

ASTEK Polska to założony w 2007 roku oddział międzynarodowej Grupy ASTEK, specjalizujący... się w outsourcingu kadry IT i realizacji projektów informatycznych. Nasi Eksperci dostarczają innowacyjne rozwiązania, które przekładają się na wzrost efektywności biznesowej naszych Klientów.

ASTEK Polska przenosi na polski rynek sprawdzone rozwiązania z sektora IT, w oparciu o wieloletnie działanie Grupy ASTEK na arenie międzynarodowej. Dzięki zbieranemu od 1988 roku doświadczeniu z zakresu konsultingu IT oraz inżynierii oprogramowania zdobytemu w 13 krajach, jesteśmy ekspertami w outsourcingu IT.

Posiadamy bogate portfolio kompetencji technicznych oraz doskonale znamy specyfikę biznesu w różnych sektorach: bankowości, ubezpieczeń, telekomunikacji, hi-tech, farmacji, logistyki i innych. Obecnie zatrudniamy ponad 400 specjalistów IT, pracujących przy projektach w Polsce oraz za granicą.
  Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
03/06/2019
Pełny etat
Rodzaj umowy:
1
Min. doświadczenie:
1 rok
Min. wykształcenie:
Średnie zawodowe
Praca IT - Kontrola jakości , Praca IT - Project Management , Praca Kadra zarządzająca , Praca IT - ERP , Praca IT - Konsulting