Dziękujemy za korzystanie z infoPraca. Data wydruku 10/12/2018.

Scrum Master

Kraków, małopolskie

Cyclad Sp. z o.o.

Opis stanowiska pracy

Responsibilities:

  • Encourage practical adoption and improvement of Agile working methods
  • Facilitate regular ceremonies, organization of team(s) work, monitoring and control of sprint commitments
  • Promote clear status accounting and effective cooperation and communications between teams
  • Resolve impediments preventing team(s) from accomplishing sprint goals, escalating where required
  • Contribute to the design of processes and interactions between IT and other teams
  • Assist to Program Manager in ensuring coordination between technical and non-technical work streams where dependencies exist
  • Contribute to overall product roadmap planning through ongoing production and maintenance of delivery metrics (e.g. velocity)
  • Contribute to the continuous improvement of Company’s ways of working

Wymagania

Requirements:

  • Highly proactive approach, with an ability to multitask and to identify and resolve dependencies
  • Demonstrated small team leadership experience within technical projects using iterative methods
  • Demonstrated experience of working with industry standard iterative methods (e.g. Scrum, Kanban, Scaled Agile). Familiar with standard tools (e.g Jira)
  • Clear and confident communicator
  • Fluent in English (Speaking, Writing, Reading and Listening)
  • Experience of working internationally, within a globally distributed company will be an advantage
  • Experience within the EdTech / e-Learning, EFL, or broader Education or Publishing sectors will be an advantage
  • Formal certifications (e.g. CSM, PSM) will be an advantage

We offer:

  • Stable employment contract
  • Competitive salary
  • Opportunity to take part in external trainings and conferences
  • Good working atmosphere in a harmonious team
  • Cofinancing of Multisport card
  • Private medical care - Medicover (premium plus)

Cyclad to międzynarodowa firma konsultingowa działająca w branży IT/ICT i dostarczająca... sprawdzonych rozwiązań w zakresie usług informatycznych, rekrutacji oraz outsourcingu kadr i projektów IT.

Zakres naszych usług obejmuje Outsourcing Kompetencyjny, Outsourcing IT, Usługi Rekrutacyjne, Poszukiwanie Pracowników oraz Software House, czyli dedykowane usługi programistyczne wspomagające każdą z obsługiwanych przez nas gałęzi biznesu. Nasza oferta dostępna jest również w modelu Nearshore / Offshore.

Specjalizujemy się w czterech dziedzinach: kompleksowej obsłudze infrastruktury IT, bezpieczeństwie informatycznym, programowaniu i rozwijaniu nowych technologii oraz w systemach ERP. Umiejętności naszych pracowników wykraczają jednak znacznie poza te ramy, dzięki czemu naszym Klientom umożliwiamy redukcję kosztów, dostęp do najnowocześniejszych technologii oraz usług najlepszych dostępnych na rynku specjalistów.

Misją Cyclad jest dostarczanie najwyższej jakości usług przy zachowaniu partnerskich relacji zarówno z naszymi Klientami, jak i pracownikami. Dlaczego? Ponieważ na sukces Cyclad składają się nie tylko nowoczesne technologie, ale przede wszystkim ludzie i ich zaangażowanie.
  Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
17/11/2018
Pełny etat
Rodzaj umowy:
1
Min. doświadczenie:
Od 3 do 5 lat
Min. wykształcenie:
Wyższe licencjackie
Praca IT - Konsulting , Praca IT - Project Management , Praca Inne