SAP Technical Manager

Wrocław, dolnośląskie

HAYS IT & Telecom

Opis stanowiska pracy

Wrocław
NR REF.: 1119829

Your new company
For our Client, internationally recognised company, which is opening IT centre in Wrocław, we are currently for a SAP Technical Manager.

Your new role
Working on this position you will be responsible for technical team management and you will serve as the primary point of contact for all SAP technical aspects and leads the SAP technical stream. SAP Technical Manager participates in SAP related projects (releases and/or rollouts) and conducts requirement gathering, fit/gap analysis, CRPs, training, functional specification, testing, configuration, data conversion and solution governance and ensures solution consistency and assists in facilitating the change leadership interventions within technical area and contributes to the Design Authority process by assessing impact of the new requests on the core solution. Moreover, SAP Technical Manager will focus on continuous improvement, keeping up with industry and proactively advising the business of new capabilities that can help them support the company growth and strategy.

What you'll need to succeed
In order to be relevant candidate you need to have min. 3 years line management experience, experience in growing and developing teams (ABAP Development, PI, Charm, Basis, Security, EDI) and experience in information systems, applications – including SAP (SD, MM, WM, PP, and FI/CO), and project management, preferably in regulated life science industry. We are searching with candidates with experience in management of multiple full implementation cycles of SAP in a global environment required. Due to work in international environment, you need to know English at least at good level.

What you'll get in return
The company offers: private health care | multisport card | life insurance, subsidies for trainings | postgraduate studies, annual bonus | sharesave plan | going extra miles program, subsidized meals and fruits | integration parties, possibility of working remotely | flexible working hours, possibility of growth in the life sciences start-up company, caring, collaborative and courageous business environment, relaxation zones in the modern workplace and company car.

What you need to do now
If you're interested in this role, click 'apply now' to forward an up-to-date copy of your CV, or call us now.
If this job isn't quite right for you but you are looking for a new position, please contact us for a confidential discussion on your career.

Dywizja skupia się na kompleksowej obsłudze firm z sektora telekomunikacji oraz... technologii informatycznych. Nasza oferta usług rekrutacyjnych skierowana jest przede wszystkim do producentów oprogramowania i rozwiązań hardware'owych, integratorów, firm świadczących usługi informatyczne, call center oraz operatorów i dostawców usług telekomunikacyjnych. Obsługujemy również działy IT w firmach, m.in. z branży finansowej,produkcyjnej i FMCG.
Prowadzimy rekrutację na wymagające stanowiska specjalistyczne i kierownicze. Nasza praca oparta jest na branżowym doświadczeniu konsultantów oraz dogłębnej i aktualnej wiedzy o rynku pracy w sektorze informatycznym i telekomunikacyjnym. Bogata sieć kontaktów z najlepszymi specjalistami w dziedzinie IT i telekomunikacji pozwala nam prowadzić rekrutację nawet z dnia na dzień.
Realizując usługi dla naszych Klientów, koncentrujemy się na dostosowaniu usługi do rzeczywistych potrzeb Klienta i przedstawieniu najlepszych kandydatów na dane stanowisko.
FINDING THE PEOPLE WHO MAKE A DIFFERENCE
  Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
29/03/2019
Pełny etat
Rodzaj umowy:
1
Min. doświadczenie:
1 rok
Min. wykształcenie:
Policealne
Branża / kategoria:
Praca IT - Programowanie / Analizy