Dziękujemy za korzystanie z infoPraca. Data wydruku 21/05/2018.

SAP Finance Manager

Łódź, łódzkie

SPRING PROFESSIONAL

Opis stanowiska pracy

We are seeking a SAP FICO and FSCM profession to become a key player in Whirlpool EMEA’s Finance Transformation and Business integration projects. This is an excellent opportunity for a candidate to broaden their horizon by joining an international organization that is executing truly exciting and challenging strategic initiatives in Poland and Italy.

The role is based in Łódź/Poland with significant travel required to our EMEA Corporate HQ and project offices near Milan/Italy

The successful candidate will be responsible for:

  • Owning the PTP&Treasury or BTC&Credit Management solutions portfolio.
  • Partner the Process owners in process/tool adoption in both transformation and integration projects.
  • Ensuring the stable operations and support of the tools under their control.
  • Working in an international organization undergoing challenging and exciting transformational projects.
  • Partner the business to own the deployment and drive adoption of the PTP/BTC blueprint in the key strategic initiatives.

Requirements:

  • Senior Analyst level with around 3-4 years of work experience
  • Preferably University Degree related to Finance
  • Expect knowledge SAP FI AP/AR GL & FSCM Modules
  • Working knowledge of BPM technologies/ concepts an advantage
  • Either consultant or internal background with project experience in SAP implementations
  • Strong business process knowledge and analysis skills
  • Good External & Internal resources coordination skills to work with project consultants AMS teams and supporting FI functional analysts
  • Excellent relationship management skills to engage and work with the Business organization
  • Coordination of small team of internal/external consultants

Our Client Offers:

  • Work in an international organisational undergoing challenging and exciting transformational projects
  • Own the PTP & Treasury System blueprint for finance
  • Partner the business to own the deployment and drive adoption of the blueprint in the key strategic initiatives

Spring Professional to lider profesjonalnych rekrutacji. Specjalizujemy się w... procesach związanych z doborem specjalistów, kierowników oraz kadry menedżerskiej średniego i wyższego szczebla w obszarach Engineering, Finance, Sales & Marketing, Property & Construction, Supply Chain & Logistics, Lifescience, Legal i IT. Jesteśmy częścią grupy Adecco – wiodącego w świecie dostawcy rozwiązań HR, działającego w ponad 60 krajach i zatrudniającego ponad 31 tysięcy pracowników. Obecność Spring w największych miastach świata zapewnia naszym klientom szeroki zasięg krajowy i międzynarodowy. Działamy w 16 krajach, zatrudniamy ponad 723 konsultantów i stale się rozwijamy.   Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
19/05/2018
Pełny etat
Rodzaj umowy:
Liczba wakatów:
2
Min. doświadczenie:
2 lata
Min. wykształcenie:
Wyższe licencjackie
Branża / kategoria:
Praca Finanse