Dziękujemy za korzystanie z infoPraca. Data wydruku 14/11/2018.

Sales Manager

Gdynia, pomorskie

SPRING PROFESSIONAL

Opis stanowiska pracy

Your main tasks will include:

  • Pursue sales leads, visiting existing and new customers to meet sales targets
  • Negotiate prices and delivery times within limits of authority and conclude sales orders to meet revenue targets. Monthly KPIs
  • Evaluate customer needs and suggest suitable products and services.
Spot areas of extra sales opportunities with new services
  • Identify, research, and contact prospective customers and build positive relationships that will generate future sales and repeat business
  • Refer sales leads, customer feedback, and information on competitor activity to appropriate contacts within the organization so that they can respond to changing market conditions and customer demands

Wymagania

Say “Yes” If you have:

  • Minimum experience required: 2-5 years in transport, logistic and spedition industry
  • Fluency in spoken and written English
  • Works independently to complete given tasks, promoting and selling the organization's products and services
  • Experience in selling logistics services, preferably in land transportation and short sea areas
  • Experience in conducting business talks and negotiations
  • Proficiency in MS Office (Excel, Word, Power Point)

Spring Professional to lider profesjonalnych rekrutacji. Specjalizujemy się w... procesach związanych z doborem specjalistów, kierowników oraz kadry menedżerskiej średniego i wyższego szczebla w obszarach Engineering, Finance, Sales & Marketing, Property & Construction, Supply Chain & Logistics, Lifescience, Legal i IT. Jesteśmy częścią grupy Adecco – wiodącego w świecie dostawcy rozwiązań HR, działającego w ponad 60 krajach i zatrudniającego ponad 31 tysięcy pracowników. Obecność Spring w największych miastach świata zapewnia naszym klientom szeroki zasięg krajowy i międzynarodowy. Działamy w 16 krajach, zatrudniamy ponad 723 konsultantów i stale się rozwijamy.   Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
08/03/2018
Pełny etat
Rodzaj umowy:
1
Min. doświadczenie:
2 lata
Min. wykształcenie:
Wyższe licencjackie
Branża / kategoria:
Praca Transport / Spedycja / Praca dla kierowców