Dziękujemy za korzystanie z infoPraca. Data wydruku 22/08/2018.

Record to Report Accounting Specialist

Warszawa, mazowieckie

Diebold Nixdorf BPO Sp. z o.o..

Opis stanowiska pracy

Description:

The Record to Report (RtR) team is a part of the Accounting Process within EMEA Business Services department. The RtR team facilitates end-to-end General Ledger process including: Fixed Assets, Journal entries, Banks Reconciliations; ensuring the accurate and timely production of the financial statements.

Responsibilities:

  • Posting of Journal entries in SAP;
  • Bank statement processing and reconciliation;
  • Calculation and posting of prepayments, accruals and provisions
  • Fixed Assets related postings
  • Performing monthly balance sheet accounts reconciliation;
  • Active support during month end close activities;
  • Ensuring accurate reporting through to group consolidation
  • Reporting under IFRS/ US GAAP;
  • Support for internal SOX controls
  • Preparation of documents for internal and external audit;
  • Job-related support for other team members;
  • Knowledge sharing
  • Assisting with the transitions of new processes into EMEA BS;
  • Working collaboratively with teams responsible for other aspects of the process;
  • Improving existing processes.

Requirements:

  • Understanding and practical knowledge of end-to-end RtR process,
  • At least 1 year of experience in RtR/GL department,
  • University degree, preferably in: Finance, Economics, Mathematic, Accounting or related,
  • Good command of English (min B2),
  • Good command of German would be an asset
  • Strong analytical skills
  • The ability to work independently and as part of a team
  • Good Excel knowledge
  • Experience with SAP as an asset.

We offer:

  • contract of employment (umowa o pracę)
  • taking part in interesting and international projects
  • international environment, people from all continents work in our office
  • trainings from the first day of work
  • practical use of foreign languages – we work in 13 different languages
  • fresh fruits every Friday
  • 26 days of holiday regardless of seniority
  • private medical health care and life insurance (also for your family)
  • life and accident insurance within group policy
  • Multisport card
  • opportunity to learn from experienced specialists
  • self-development and growth within the organizational structure.

Wymagania

Currently we are looking for candidates to EMEA Business Services for a position of:

Diebold Nixdorf jest czołowym producentem bankomatów i systemów obsługi płatności w... Europie i na świecie. Jesteśmy liderem w dziedzinie rozwoju i wdrażania zaawansowanych technologii informatycznych, takich jak technologia biometrycznego uwierzytelniania transakcji "Finger Vein" czy płatnicze technologie zbliżeniowe. Naszymi klientami są banki i instytucje finansowe, duże sieci handlowe, centra logistyczne i rozliczeniowe.

Polska odgrywa ważną rolę w europejskich i światowych strukturach firmy. Poza działającym na rynku od 1990 roku przedstawicielstwem handlowym i działem serwisu firma zlokalizowała w naszym kraju aż cztery międzynarodowe centra świadczące usługi o zasięgu europejskim i globalnym.

Global Customer Care Center – ponad 650 specjalistów, którzy obsługują klientów w kilkunastu krajach na czterech kontynentach. Warszawskie Centrum jest jednym z czterech w światowych strukturach Diebold Nixdorf. Pracujemy w trybie ciągłym - 24 godziny, 7 dni w tygodniu. Jesteśmy zawsze gotowi nieść wsparcie, znajdować skuteczne rozwiązania i pomocne odpowiedzi. Oprócz biura w Warszawie, posiadamy również Centrum Obsługi Klienta w Szczecinie, dedykowane do usług serwisowych dla klientów niemieckojęzycznych oraz Centrum Obsługi Klienta we Wrocławiu.

EMEA Business Service – ponad 170 osób wspierających oddziały firmy w 21 krajach. Jesteśmy jednym z 4 regionalnych Centrów Administracyjnych firmy.

Global Delivery Center – ponad 100 osób obsługujących klientów na całym świecie - od Chin i Indii po Kanadę i USA. Nasze systemy działają we wszystkich krajach Europy.

Research and Development Center – ponad 70 osób w najmłodszej jednostce Diebold Nixdorf w Polsce. Naszym zadaniem jest rozwój nowych technologii informatycznych służących do obsługi i zapewnienia bezpieczeństwa systemów płatności.
  Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
20/08/2018
Pełny etat
Rodzaj umowy:
1
Min. doświadczenie:
1 rok
Min. wykształcenie:
Wyższe licencjackie
Praca Audyt / księgowość / kontrola skarbowa , Praca BPO / outsourcing , Praca Finanse