Dziękujemy za korzystanie z infoPraca. Data wydruku 21/10/2018.

Quality Manager

Legnica, dolnośląskie

HAYS Manufacturing

Opis stanowiska pracy

Legnica
NR REF.: 1099212

Currently, we are looking for candidates for the position of Quality Manager for our new client, the Swiss family-owned automotive company that has decided to build a new factory in Legnica.

The person employed on that position will be responsible for maintenance, development and monitoring effectiveness of Quality System and managing quality team (ultimately 4-6 person). Daily duties will include management representative for the IATF 16949 and ISO 14001 Standards and coordination of internal and external audits. Besides will be preparing and submit annual departmental budgeting to Management. Responsibilities also will include development, implement and monitor goals and objectives and also development, monitor and report performance measures to staff and Management Team. Additionally will be responsible for creating, reviewing and/or revising procedures/processes to increase efficiency and ensuring compliance with all applicable safety and environmental regulations. As people manager will be responsible for providing leadership to all staff in the Quality Department, such that the work environment provides the tools the staff requires in order to achieve excellence, and the staff know they are respected, valued and encouraged in their career development through the use of Individual Development Plans. Besides for monitoring employee performance against Company Policy and implement measures as necessary and also encouraging innovation and continuous improvement by staff.

The ideal candidate for QM post should possess minimum 3 years of experience as Quality Manager in the automotive business and the knowledge of Quality tools.

Our Client is offering competitive basic salary, annual bonus (10%), private medical healthcare, life insurance, multisport card and apart from that the possibility to work in the company where trust is very important. Possibility to join a Greenfield project is also the advantage of this offer.

Nasza dywizja specjalizuje się w kompleksowej obsłudze firm produkcyjnych. Prowadzimy... rekrutacje w dziedzinie zakupów, logistyki, technologii, produkcji, utrzymania ruchu, badania i rozwoju, jakości, optymalizacji procesów, zarządzania projektami, zarządzania zasobami ludzkimi.
Gwarancją naszego sukcesu jest przede wszystkim bardzo dobra znajomość rynku i rozbudowana sieć kontaktów, co pozwala na bardzo krótki czas trwania procesu.
Niewątpliwym atutem jest też obszerna, międzynarodowa baza kandydatów, która pozwala prowadzić selekcję na poziomie regionalnym zwiększając szanse sukcesu w poszukiwaniach.
W swojej działalności wykraczamy poza rekrutację: jesteśmy aktywnymi uczestnikami targów, konferencji, współpracujemy także z lokalnymi i ogólnopolskimi mediami.
Naszą misją jest pozyskiwać najlepszych specjalistów, oraz menedżerów z sektora w którym działamy. Nasi Klienci mogą również liczyć na aktualne dane na temat zmian i sytuacji na rynku pracy.
Zespół Manufacturing dzięki rzetelnej wiedzy branżowej tworzy warunki do udanej długoterminowej współpracy.
FINDING THE PEOPLE WHO MAKE A DIFFERENCE
  Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
04/12/2017
Pełny etat
Rodzaj umowy:
1
Min. doświadczenie:
1 rok
Min. wykształcenie:
Policealne
Branża / kategoria:
Praca Praca na produkcji